MUDr.Stanislav Drvota

Text dotazu

Zajímal by mě životopis St. Drvoty. Jak zemřel? A také bych ráda ráda znala totožnost umělců v jeho knize Osobnost a tvorba. Reprodukce jsou nekvalitní, černobílé. Bylo by zajímavé porovnat jejich další vývoj.

Odpověď

Dobrý den, MUDr.Stanislav Drvota, Csc se narodil 11.9.1929 ve Stochově, okres Kladno.
Po základní a střední škole vystudoval Fakultu  všeobecného lékařství v Praze, ukončil ji v roce 1953.
První atestaci získal v roce 1958, druhou atestaci v roce 1968, obě z oboru psychiatrie.

Od roku 1967 se stal soudním znalcem ve zdravotnictví v oboru psychiatrie.

Kandidátem věd se stal v roce 1967 za práci "Aktivace a emoce".
Docentem se stal v roce 1979 habilitační prací "Biologické základy chování".
Od roku 1984 se stal přednostou dětské psychiatrické kliniky fakuoty dětského lékařství v Motole.

zdroj : Psychiatři čeští a slovenští, 1984, adresář Praha : Výzkumný ústav psychiatrický, 1985, s. 31

V bázi autorit Národní knihovny ani v bázi autorit Národní lékařské knihovny ,http://www.nlk.cz datum úmrtí není uváděno. Ani dotazy u příslušných institucí se nám nepodařilo nic dalšího zjistit.

Pokud jde o reprodukce uměleckých děl v Drvotově knize, jde většinou o poměrně známé české autory. Reprodukce děl většiny z nich (patrně ne tatáž díla, mnohdy ale stylem blízká) najdete v níže uvedených publikacích:

České imaginativní umění / František Šmejkal ; [edičně připravila a dokumentaci sestavila Jana Šmejkalová]. -- Praha : Galerie Rudolfinum, 1996. -- 693 s. : il. (část. barev.) ; 30 cm

Dějiny českého výtvarného umění / [editoři Taťána Petrasová, Helena Lorenzová]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Academia, 1984-    . --    sv. : il. (některé barev.), portréty, faksim. ; 34 cm  -- díl V. 1939/1958. 2005. 525 s. -- díl VI/1,2. 1958/2000. 2007. 2 sv. (526 s., s. 537-1140.)

Zkuste se prostřednictvím této služby obrátit na Národní lékařskou knihovnu
(www.nlk.cz) s dotazem k životopisu, pokud jde o otázky spojené s uměním, lze využít knihovnu Uměleckoprůmyslového muzea (http://www.knihovna.upm.cz/).