Mstislav Rostropovič -poslední koncert v Praze

Text dotazu

Vážení přátelé, prosím o laskavou kontrolu mého
tvrzení. Slavný světový violoncellista Mstislav R o s t r o p o v i č
koncertoval mnohokrát v Praze, ale jeho posledním koncertem bylo vystoupení
na Pražském jaru 1991. Nejsem si zcela jistý.Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

podařilo se nám zjistit na archivním webu festivalu Pražské jaro, že v sobotu 6. července 1991 vystoupil Mstislav Rostropovič na mimořádném koncertu v Praze u příležitosti odchodu sovětských vojsk z Československa spolu s dirigentem Liborem Peškem. Na programu byl Koncert pro violoncello a orchestr h moll A. Dvořáka a Symfonie č. 5 d moll D.Šostakoviče, http://old.festival.cz/ .

Mstislav Rostropovič měl vřelý vztah k České republice. Československo bylo podle jeho slov první zahraniční zemí, kterou navštívil - bylo to v roce 1947, kdy se stal laureátem Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro.

Podruhé si úspěch zopakoval o tři roky později.

V roce 1952 později přišlo setkání s dirigentem Václavem Talichem, z něhož vzešla nahrávka Dvořákova violoncellového koncertu h-moll. Tu Rostropovič vždy považoval za svou nejlepší, i když koncert potom natočil ještě sedmkrát. A třeba Svjatoslav Richtěr ji prohlásil za geniální.

Mstislav Rostropovič jako ctitel demokracie a svobody symbolicky vystoupil i na mimořádném koncertu Pražského jara v červenci 1991 na oslavu odjezdu posledního sovětského vojáka z Československa.

V roce 1998 udělila Univerzita Karlova Mstislavu Rostropovičovi prestižní Cenu Karla IV.

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/hudba.aspx?c=A070427_112403_hudba_ob

Zda se jednalo o poslední vystoupení tohoto violoncellisty u nás bychom Vám doporučovali ověřit na adrese :

Sekretariát Pražského jara. Dr. Alena Svobodová. Hellichova 18. 118 00 Praha 1 tel. 257320468 fax 257313725 e-mail: svobodova@festival.cz .