Motivace - výzkum

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala zda-li existují nějaké případové studie, výzkumy atp. týkající se motivace studentů ke vzdělání? Pokud ano, je možné si je někde vypůjčit?
Děkuji za vyřízení a jsem s pozdravem

Odpověď

Dobrý den,

knihy k tématu motivace studentů můžete hledat v online katalozích dostupných na adrese http://aleph.nkp.cz/F/. Zde bychom Vám doporučovali především Souborný katalog ČR  (báze SKC), kde můžete dohledat tituly z většiny velkých a významných českých knihoven a zároveň získat také přehled o tom, která knihovna vlastní požadovanou knihu.

Mezi další zajímavé zdroje na uvedené adrese patří online katalog Národní knihovny ČR (báze NKC) a Česká národní bibliografie (báze ČNB), která do určité míry odpovídá katalogu NK ČR vzhledem k právu knihovny na povinný výtisk.

Pokud byste měla zájem o články z českých periodik vydaných od roku 1991, opět na uvedené adrese naleznete bázi ANL, která obsahuje výběrové články z českých novin a časopisů.

Příkladem Vám uvádíme některé knihy týkající se motivace studentů, které jsme dohledali v Souborném katalogu ČR (použitá klíčová slova student, motivace, vzdělání, apod.; při vyhledávání můžete využít zástupný znak * pro pravostranné rozšíření slova, tzn. při zadání student* budou hledaná slova student, studenti, studentský, apod.).

Rzeszutková, Eva. Vysokoškolský student z hlediska jeho osobnostního vývoje a rozvoje [rukopis]. České Budějovice, 2013. 96 l. Dostupné také z: https://wstag.jcu.cz/StagPortletsJSR168/KvalifPraceDownloadServlet?typ=1&adipidno=30008.

Kapitoly o motivaci studentů

Novotná, Jiřina. Motivace nadaných žáků a studentů v matematice a přírodních vědách. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2012. 262 s. ISBN 978-80-210-6144-6.

Woolfolk, Anita. Educational psychology. 11th ed. Upper Saddle River (NJ): Pearson Education International, 2010. XXIX, 614 s. Global edition. ISBN 978-0-13-701044-8.

Klíčová slova: pedagogická psychologie * učení -- motivace *  studium a výuka -- hodnocení

Pelikánová, Dáša, Rubio, Gabriel a Josephson, Joel. Don't give up: jak efektivně motivovat dospělé studenty úspěšně dokončit jazykový kurz. [Brno: Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Pelikán], C2009. 141 s. ISBN 978-80-254-4793-2.

Wentzel, Kathryn R., ed. a Wigfield, Allan, ed. Handbook of motivation at school. 1st publ. New York: Routledge, 2009. xiii, 686 s. Educational psychology handbook series. ISBN 978-0-8058-6284-3.

Klíčová slova: motivace * výkonová motivace *  vzdělávání *  vzdělávací politika *  studium a výuka

Dembo, Myron H. a Seli, Helena. Motivation and learning strategies for college success: a self-management approach. 3rd ed. New York: Lawrence Erlbaum Associates, C2008. xviii, 337 s. ISBN 978-0-8058-6229-4 Klíčová slov: vysokoškolští studenti * vysokoškolské studium *  výkonová motivace *  sebeřízení * Spojené státy americké

Obsah: http://catdir.loc.gov/catdir/toc/ecip075/2006038476.html

Kvítek, Libor, ed. Možnosti motivace mládeže ke studiu přírodních věd: sborník recenzovaných příspěvků. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2008. 149 s. Sborníky. ISBN 978-80-244-2206-0.

Stockfelt, Torbjörn a Sjöstrand, Wilhelm, ed. Motivation, learning and performance. 1st Ed. Uppsala: Almqvist & Wiksell, 1963. 169 s. Studia scientiae paedagogicae Upsaliensia; 4. Scandinavian University books

V uvedených knihách byste mohla najít také zmínky nebo i podrobnější informace o výzkumech, které se na toto téma prováděly,  bohužel není v našich časových možnostech knihy procházet podrobněji a hledat zde konkrétní požadované studie. Dále Vám však uvádíme několik titulů, které mají přímo formu výzkumů nebo se jimi minimálně do značné míry zaobírají. Opět vyhledané v Souborném katalogu ČR:

Pavlas, Ivan. Výkonová motivace a interpersonální potřeby. Vyd. 1. Ostrava: Pedagogická fakulta Ostravské univerzity v Ostravě, 2011. 132 s. ISBN 978-80-7464-021-6.

Klíčová slova: výkonová motivace * lidské chování * dospívání * rozvoj osobnosti * sebevýchova * psychologický výzkum

Martinec, Lubomír a kol. Motivace, aspirace, učení. II: hodnocení úrovně vzdělání v ČR s ohledem na krajovou diferenciaci. 1. vyd. Praha: Tauris, 2007. 151 s. ISBN 978-80-211-0543-0.

Klíčová slova: úroveň vzdělání * motivace * aspirace * učení * výzkumné zprávy

Trpišovská, Dobromila. Postoje vysokoškolských studentů ke studiu a atribuční procesy. Vyd. 1. Ústí nad Labem: UJEP, 1997. 44, 33 s. Acta Universitatis Purkynianae. Studia psychologica; 1. ISBN 80-7044-167-4.

Klíčová slova: vysokoškolští studenti -- motivace * výzkumné zprávy

Řehulková, Oliva a Osecká, Lída. Výkonová motivace ve škole. Brno: Akademie věd České republiky, Psychologický ústav, 1996. 13 s. Výzkumné zprávy, č. 7/1996. ISBN 80-238-3277-8.

Klíčová slova: výkonová motivace * psychologický výzkum -- metody * středoškolští studenti * výzkumné zprávy * tabulky

O'Neil, Harold F., ed. a Drillings, Michael, ed. Motivation: theory and research. Hillsdale, N.J.: Lawrence Erlbaum Associates, 1994. viii, 332 s. ISBN 0-8058-1287-3.

Klíčová slova: vzdělávání *  motivace *  sociální aspekty *  individuální psychologie *  skupinové vyučování *  pedagogický výzkum *  psychologický výzkum

Velmi Vám doporučujeme využít také americkou databázi ERIC, která obsahuje různé druhy dokumentů (články, zprávy, výukové materiály, apod.) z oblasti vzdělávání, výuky, školství a příbuzných témat. Databázi naleznete na adrese http://eric.ed.gov, při vyhledávání můžete zaškrtnout pole pro připojený plný text, který tak budete mít ihned dostupný u vyhledaných záznamů. Při zadání jednoduchých klíčových slov student* a motivation* se zobrazilo 2,634 výsledků, které můžete dále zpřesňovat, tedy věříme, že zde naleznete materiál vhodný pro Vaše téma.

Pokud byste potřebovala další či specifičtější informace k tématu motivace studentů, můžete kontaktovat také Národní pedagogickou knihovnu Komenského, která je také zapojena do služby Ptejte se knihovny (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/uiv-narodni-pedagogicka-knihovna-komenskeho/).