Moritz Hartmann

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli máte ve Vaší knihovně něco o rakouském spisovateli Moritzi Hartmannovi. Píšu na něj diplomovou práci. Jde mi o jeho biografii nebo články o něm apod. Bibliografii nepotřebuji.

Odpověď

Dobrý den,  biografické údaje o Moritzi Hartmannovi naleznete v těchto biografických a všeobecných slovnících:
* Masarykův slovník naučný : lidová encyklopedie všeobecných vědomostí. Díl 3:H-Kn. Praha : Československý kompas, 1927, s. 80.

* Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. Díl 10, Gens-Hedwigia. V Praze : J. Otto, 1896, s. 921.

* Slovník spisovatelů německého jazyka a spisovatelů lužickosrbských. [Zpracoval kolektiv autorů za vedení Václava Boka, Věry Macháčkové-Riegerové a Jiřího Veselého]. Vyd. 1.. Praha : Odeon, 1987.  844 s.

* WURZBACH, Constant von. Biographisches Lexikon des kaiserthums Oesterreich : enthaltend die Lebensskizzen der denkwürdigen Personen, welche 1750 bis 1850 im Kaiserstaate und in seinen Kronländern gelebt haben. Vol. 8. Wien : Verlag der Universitäts=Buchdruckerei von L.C.Zamarski, 1856-1891, s. 4-11.

* KOSCH, Wilhelm. Biographisches Staatshandbuch : Lexikon der Politik : Presse und Publizistik. Erste Band. Bern : Francke Verl., 1963, s.474.

* Deutsche biographische Enzyklopädie : (DBE). Band 4, Gies-Hessel. Herausgegeben von Walther Killy. München : Saur, 1996, s. 411. ISBN 3-598-23164-4.

Všechny tyto publikace jsou dostupné i v příruční knihovně Referenčního centra NK ČR, pro dohledání záznamů jednotlivých publikací využijte online katalog NKC na WWW: http://sigma.nkp.cz/F/ .

Podrobnější informace můžete získat i v těchto publikacích:

* Briefe von Moritz Hartmann. [S.l. : s.n.], 1921
- absenční 30denní výpůjčka, sklad Hostivař, sign. 1 H 000586

* Moritz Hartmanns Leben und Werke. 1.Teil, Der Vormärz und die Revolution. Ein Beitrag zur politischen und literarischen Geschichte Deutschlands im 19.Jahrhundert von Otto Wittner. Prag : J.G. Calve, 1906. 13, 465 s.
- prezenční výpůjčka do studovny, delší expedice ze skladu v Klementinu, sign. 9 G 005464/Bd.18

* WITTNER, Otto. Moritz Hartmanns Leben und Werke : ein Beitrag zur politischen und literarischen Geschichte Deutschlands im 19. Jahrhundert. Teil 2, Exil und Heimkehr. Prag : J.G. Calvesche : Universitätsbuchhandlung, 1907. 661 s.
- objednání ptostřednictvím naskenovaného katalogu KATIF (http://katif.nkp.cz/), Generální katalog I/Wek - Yž/Wiss-Wix/záložka č. 1337, 1338.

* WITTNER, Otto. Österreichische Porträts und Charaktere. [S.l. : s.n.],
1906 - prezenční výpůjčka do studovny, sklad Klementinum, sign. 1 F 000415

* LASS, Hans. Moritz Hartmann. Hamburg, 1963. 1 sv. - kniha je ve fondu Vědecké knihovny v Olomouci, sign. II 330.619

Knihy ve fondu NK ČR lze výpůjčit prostřednictvím katalogu NK ČR (NKC), viz.
http://sigma.nkp.cz/F/ .