Monografie (termín)

Text dotazu

Dobry den, uz dlouho zapasim s problemem, co je to presne monografie. Publikace, ktera se venuje \"jednomu tematu\"? Ale co to presne je? Muze to byt napr. publikace, pro niz je jednoticim prvkem/jejim tematem je zivot v 19.stoleti, ale ktera se mu venuje v jednotlivych castech z ruznych hledisek - napr. psychologickeho, filosofickeho, sociologickeho, technickeho, praktickeho; muze byt i od ruznych autoru? Nebo to uz je sbornik?) Jaka je definice monografie, jestli nejaka je, jaka kriteria musi kniha splnovat, aby tak mohla/mela byt oznacena? To ma i prakticky dopad - jake knihy najde clovek v knihovnich databazich v teto kategorii? Panuje v tom obecna shoda - mezinarodni nebo v ramci Ceske republiky, nebo se to lisi napr. i knihovnu od knihovny (MKP, NK, okresni knihovny; vydavatelstvi, archivy apod.). Jsou napr. encyklopedie monografiemi? Nasel jsem k tomu odkaz ve Wikipedii - plati toto i pro Cesko? (http://de.wikipedia.org/wiki/Monografie)

Odpověď

Dobrý den, definici monografie najdete v terminologické bázi KTD (http://sigma.nkp.cz/F). Odsud výklad termínu:
Neseriálová publikace, která systematicky, všestranně a podrobně pojednává o jednom, zpravidla úzce vymezeném tématu.

Hranice mezi sbornikem a monografií asi nebude ostrá a v některých ohledech se mohou patrně překrývat.

Váš druhý dotaz ohledně citací předáváme kolegům z Knihovnického institutu NK ČR (kkl@nkp.cz; http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=09_Okn/04_knihovna_knihovnicke_literatury.htm). S dotazy z této oblasti se můžete obrátit přímo na ně.

Kromě báze KTD doporučujeme také portál www.citace.com.