Monitorování závazků plynoucích z Úmluvy o právech lidí se ZP - zdroje na diplomovou práci

Text dotazu

Dobrý den,
píši diplomovou práci na téma "Závazky plynoucí z Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením a jejich monitorování v ČR a vybraných státech". Práce bude zaměřena hlavně na srovnání české, rakouské, americké a chorvatské praxe s moitorováním těchto závazků. Hledám internetové, ale především knižní zdroje s touto tématikou v češtině, angličtině či němčině. Zajímají mne také knihy o zdravotním postižení obecně.

Budu ráda za každou knihu, odkaz či tip, kde hledat.

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

k vyhledání literatury a zdrojů pro napsání diplomové práce bude pravděpodobně nejlepší, když sama projdete dostupné katalogy a databáze, kde můžete podle potřeby zadávat klíčová slova. Domníváme se, že Vy sama nejlépe posoudíte, jaké dokumenty Vám budou nejvíce užitečné. Doporučujeme se podívat do následujících online katalogů - všechny jsou volně dostupné na http://aleph.nkp.cz/F/.

* online katalog NK ČR (báze NKC) – tituly z fondu Národní knihovny ČR

* Souborný katalog ČR (báze SKC) – knihy ve fondech většiny českých knihoven

* výběrová databáze článků v českých novinách, časopisech a sbornících (báze ANL) – od r. 1991

Níže uvádíme některé z publikací vyhledaných v Souborném katalogu ČR na dané téma:

* ODDNÝ MJÖLL ARNARDÓTTIR, ed. a QUINN, G., ed. The UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities: European and Scandinavian perspectives. Leiden: Martinus Nijhoff Publishers, 2009. xxiv, 319 s. International studies in human rights, v. 100.ISBN 978-90-04-16971-5.

* ŠIMOKOVIĆ, Lea et al. Practicing universality of rights: analysis of the implementation of the UN Convention of the Rights of Persons with Disabilities in view persons with intellectual disabilities in Bosnia and Herzegovina, Kosovo, Serbia. [Prague]: People in Need, 2012. 220 s. ISBN 978-80-87456-31-6.

* POWER, Andrew, LORD, Janet E. a DEFRANCO, Allison S. Active citizenship and disability: implementing the personalisation of support. New York: Cambridge University Press, 2013. xx, 503 s. Cambridge disability law and policy series.ISBN 978-1-107-02991-0.

* I. konference o stavu lidských a občanských práv osob se zdravotním postižením v ČR: Praha 12. května 2005: sborník z konference. Praha: Národní rada zdravotně postižených ČR, 2005. 88 s. ISBN 80-903640-0-4.

*MAREČKOVÁ, Jana a MATIAŠKO, Maroš. Člověk s duševním postižením a jeho právní jednání: otázka opatrovnictví dospělých. Praha: Linde, 2010. 223 s. Praktická právnická příručka. ISBN 978-80-7201-801-7.

* Ekonomická motivace na trhu práce k zaměstnávání osob se zdravotním postižením a návrh opatření na zvýšení jejich zaměstnanosti: souhrnná stručná zpráva. Praha: Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, 1997. 58 s.

Podívat se můžete také na stránky theses.cz, kde najdete obhájené akademické práce. Pomocí klíčových slov můžete vyhledat práce podobné té Vaší a hledat inspiraci jak v těchto pracích, tak zejména v odkazované literatuře.

*GAZDOVÁ, Lenka. Zaměstnávání osob se změněnou pracovní schopností: zaměstnávání osob se zdravotním postižením [rukopis]. 2006. 57 l. – online dostupné z: http://is.muni.cz/th/61024/pravf_m/.

*PODLIPNÁ, Soňa. Sociální ochrana zdravotně postižených osob v sociálním zabezpečení a pracovním právu [rukopis]. 2005. 32 l.

*DORSCHNEROVÁ, Sulika. Osoby se zdravotním postižením a jejich možnosti uplatnění v zaměstnání [online]. Brno, 2015. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Právnická fakulta. Vedoucí práce Jaroslav Stránský Dostupné z: <http://is.muni.cz/th/378475/pravf_m/>.

* JAKEŠOVÁ, Romana. Mezinárodně právní ochrana osob se zdravotním postižením při výkonu práce. [online]. Brno, 2013 [cit. 2016-03-08]. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Právnická fakulta. Vedoucí práce Jana Komendová Dostupné z: <http://is.muni.cz/th/104299/pravf_m/>.

Doporučujeme také využít článkovou databázi ANL, kde naleznete výběr článků z českých novin, časopisů a sborníků. Databáze obsahuje výběr článků z denního tisku, odborných periodik a sborníků, částečně také monografií, publikovaných od r. 1991. (http://aleph.nkp.cz/cze/anl)

*KÜHNOVÁ, Eva. Zdravotní postižení v kontextu českého a evropského antidiskriminačního práva. Právní rozhledy, 2010, 18(15), s. 533-541. ISSN 1210-6410.

Rozličné dokumenty také můžete dohledat pomocí placených databází, které jsou však přístupné v Národní knihovně registrovaným uživatelům s platným čtenářským průkazem zdarma. Ve většině těchto databází mohou uživatelé pomocí údajů na svém čtenářském průkazu vyhledávat i mimo budovu knihovny přes tzv. vzdálený přístup.

Kompletní seznam a odkazy naleznete zde: http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju/prehled-lic-zdroju.

* Meyers, S 2014, 'Global Civil Society as Megaphone or Echo Chamber?: Voice in the International Disability Rights Movement', International Journal Of Politics, Culture & Society, 27, 4, pp. 459-476, SocINDEX with Full Text, EBSCOhost, viewed 8 March 2016.

* 'Disability Rights Watch UK' 2011, Equal Opportunities Review, 210, p. 6, Business Source Complete, EBSCOhost, viewed 8 March 2016.

Další publikace, či články byste mohla získat také v odborné knihovně vysoké školy, kterou studujete.

Literatura k problematice zdravotního postižení:

* KRHUTOVÁ, Lenka. Úvod do disability studies [CD-ROM]. Vyd. 2. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 2013. Požadavky na systém: Adobe Acrobat Reader. ISBN 978-80-7464-288-3.

* BRUTHANSOVÁ, Daniela, KOLÁŘOVÁ, Monika a ČERVENKOVÁ, Anna. Vývoj invalidity v České republice a ve vybraných zemích EU. Praha: Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, 2002. 85 s., [42] s. příl. ISBN 80-239-0586-4.

* TRÖSTER, Petr. et al. Právo a sociální politika. Vyd. 1. Praha: Karolinum, 2000. 97 s. Acta Universitatis Carolinae. Iuridica; 1/2000. ISBN 80-246-0110-9.

* MORAVEC, Radim. Pracovní uplatnění občanů se změněnou pracovní schopností. Praha: Ústav zdravotní výchovy, 1967. 56 s. Na pomoc přednášejícím; sv. 200.

Pokud byste měla zájem o další a podrobnější vyhledávání literatury na toto téma, doporučujeme nechat si vypracovat rešerši. Jedná se o službu placenou, ale podrobnější.

http://www.nkp.cz/sluzby/reserse