Visitatio sepulchri

Text dotazu

Velice rád , bych se dozvěděl co je to visitatio sepulchri, neboť to nikde nemohu nalézt !

Odpověď

Dobrý den,

podle knihy "Starší divadlo v českých zemích do konce 18. století (s.631-633)" je visitatio sepulchri název dramatického díla, které se rozvíjelo od poloviny 10. století v evropských klášterech a chrámech v rámci velikonoční liturgie. Šlo v podstatě o zdramatizování a zhudebnění katolické bohoslužby, vždy však byla samozřejmě zdůrazňována spíše bohoslužba než drama. Hlavním motivem těchto her bylo zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Postupem času se však nabalovala další témata a motivy, například zážitky tří Marií u hrobu, cesta apoštolů Petra a Jana k prázdnému hrobu a zjevení Krista Marii Magdaléně.

Podrobnější informace naleznete v níže uvedené publikaci.

Použité zdroje

JAKUBCOVÁ, Alena. Starší divadlo v českých zemích do konce 18. století: osobnosti a díla. Vyd. 1. Praha: Divadelní ústav, 2007, 759 s. ISBN 978-80-7008-201-0.