Moc v pomáhajících profesích

Text dotazu

Dobrý den,

prosím mohli by jste mi zaslat nějaké odkazy na práce či literaturu, která se zabývá tématem: Moc v pomáhajících profesích? Zatím jsem objevila kapitolu o tomto tématu v knize Kopřivy: Lidský vztah jako součást profese pomáhání a také knihu Nebezpečí moci v pomáhajících profesích od A.G.-Craiga. Toto téma zpracovávám do filozofie, tak by to mělo být spíše z filozofického pohledu, ale také psychologického.
Děkuji moc za Vaši odpověď a případné odkazy...

Odpověď

Dobrý den,

skutečně jsme - kromě Vámi zmíněných publikací, nenašli české odborné texty, které by se zabývaly přímo otázkou moci v pomáhajících profesích. Pomocné a inspirativní by však pro Vás mohly být následující publikace:

Tournier, P.: Silní a slabí. Praha: Návrat domů, 1995.

Bedrnová, E. - Nový, I.: Moc, vliv a autorita. Praha: Management Press, 2001.

Komárek, S.: Spasení těla : Moc, nemoc a psychosomatika. Praha: Mladá fronta, 2005.

Duhan Kaplan, L. - Bove, L. F. (eds.): Philosophical perspectives on power and domination : Theories and Practices. Amsterdam - Atlanta: Rodopi, 1997.

Jůn, H.: Moc, pomoc a bezmoc v sociálních službách a ve zdravotnictví :

Strategie práce s klienty, krizové scénáře. Praha: Portál, 2010.

Schmidbauer, W.: Syndrom pomocníka. Praha: Portál, 2008.

Koocher, G. P. - Keith-Spiegel, P.: Ethics in psychology and the mental health professions : Standards and Cases. New York: Oxford University Press, 2008.

Carrol, M. - Tholstrupová M. (eds.): Integrativní přístupy k supervizi. Praha: Triton, 2004.

Poněšický, J.: Agrese, násilí a psychologie moci : v životě i v procesu psychoterapie. Praha: Triton, 2010.

Rose, N.: Inventing our selves : psychology, power, and personhood. Cambridge: Cambridge University Press, 1998. (kniha je dostupná ve Filosofické knihovně Filozofického ústavu Akademie věd ČR - http://www.flu.cas.cz/knihovny/)

Zmibardo, P. G.: Moc a zlo : sociálně psychologický pohled na svět. Břeclav: Moraviapress, 2005.

Vodáčková, D. a kol: Krizová intervence. Praha: Portál, 2007.

Hayward, C. R.: De-facing power. Cambridge - New York: Cambridge University Press, 2000. (elektronický zdroj)

Heron, B.: Desire for development : whiteness, gender, and the helping imperative. Waterloo: Wilfrid Laurier University Press, 2007. (elektronický zdroj)

Tew, J.: Social theory, power, and praktice. New York: Palgrave Macmillan, 2002. (elektronický zdroj)

Publikace označené jako "elektronický zdroj" jsou dostupné z počítačů v Národní knihovně ČR nebo (jste-li registrovanou čtenářkou NK ČR) prostřednictvím vzdáleného přístupu (stačí, když si danou knihu vyhledáte v našem elektronickém katalogu a po rozkliknutí jejího záznamu zvolíte příslušný typ přístupu).

Dále jsme v databázi ANL - Články v českých novinách, časopisech a sbornících po zadání klíčových slov našli následující články:

Slezáčková, A.: [Moc, pomoc a bezmoc v sociálních službách a ve zdravotnictví]. In: Československá psychologie. Roč. 54, č. 6 (2010), s.617-618.

Toman, Z.: Psychoterapeut nebo sociální pracovník? In: Psychologie dnes. Roč. 14, č. 6 (2008), s. 58.

Surovková, E.: Stín jako neotřesitelná pravda? In: Psychoterapie. Roč. 2, č.1 (2008), s. 64-68.

Možná by pro Vás byla zajímavá bakalářská práce Jitky Kupsové na téma Zneužití mocenského postavení pracovníků v pomáhajících profesích, která je dostupná ke stažení na adrese http://theses.cz/id/c7nhda/ .

Důkladněji o problematice moci v pomáhajících profesích pojednává kniha Richarda Hugmana Power in Caring Professions (New York: Palgrave Macmillan, 1991). Bohužel dle naších informací tato kniha není dostupná v českých knihovnách.

Naše služba není službou odbornou, a tak nemůžeme ohodnotit ani zaručit dobrou odbornou úroveň vyhledaných publikací ani jejich relevanci k požadavkům vyučujících. Jistě by Vám s literaturou mohl poradit i vedoucí Vaši práce / vyučující daného předmětu.