množné či jednotné číslo - obuv

Text dotazu

Jaká je mluvnická kategorie čísla u výrazu: v nové obuvi? Je obuv j.č.či mn.č? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

formálně gramaticky je slovo obuv samozřejmě jednotného čísla (ta obuv jako ta kost), vedle toho můžete použít také množné číslo (ty obuvi, ty kosti). Tedy ve tvaru, který uvádíte, by šlo o jednotné číslo.
Pochybnosti vzbuzují zřejmě tvary boty, bačkory ap., kde jde vždy o dvě boty atd., obuv ale znamená celý jeden pár.
Je možné též se obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český (www.ujc.cas.cz).