Mistr Theodorik životopis

Text dotazu

Sháním zákl. údaje o životě a tvorbě Mistra Theodorika, dvorního malíře Karla IV.Díky

Odpověď

Dobry den, Mistr Theodorik je zminovan ve vetsine praci z oboru dejiny umeni jako vyznamny malir obdobi vlady Karla IV. Zdroj:
TOMAN, Prokop: Novy slovnik ceskoslovenskych vytvarnych umelcu.
Praha: Rudolf Rysavy, 1947. Detrich (Dětřich, Jetřich, Dittrich, Theodoricus) dvorni malir Karla IV. v letech 1357-1367, mimo jine vyzdobil mnozstvim tabulovych obrazu a sten kapli sv. Krize. Zapis v seznamu bratrstva malirskeho z r. 1348 - Theodoricus de Praga a primus magister. Zil jeste v r.1381. Podle darovaci listiny obdrzel od Karla IV. r.1367 dvur v Morine u Karl. Tyna (c.17), v mestskych prazskych knihach z r.1359 se uvadi i jeho dum na Hradcanech, ktery mu patril. Pusobil tedy i Praze, kde se patrne narodil.
O jeho zivote pojednava napr.:
1/ DVORAKOVA, Vlasta: Mistr Theodorik. Praha: Odeon, 1967.
2/ FRIEDL, Antonin: Pocatky Mistra Theodorika. Praha:SPN, 1963.