Místo vzniku IFLA

Text dotazu

Dobrý den, obracím se na Vás s otázkou ohledně organizace IFLA. Na stránkách NKP v sekci Knihovnam jsem našla, že byla založena v Bruselu, na stránkách IFLY jsem ale se svou nedokonalou angličtinou přeložila, že byla založena v Edinburghu na mezinárodní konferenci. Proto by mě zajímalo, jak je to ve skutečnosti.

Odpověď

Dobrý den,

myšlenka o vytvoření mezinárodní knihovnické asociace, která by zastřešovala všechny asociace národní, vznikla již na jaře 1926 na Mezinárodním kongresu knihovníků a vydavatelů konajícím se v Praze. Jejím původcem byl Gabriel Henriot, který je pokládán za duchovního otce IFLA. Tato idea byla dále rozvíjena a 30. září 1927 v Edinburghu bylo během oslav 50. výročí vzniku Knihovnické asociace Spojeného království zástupci 15 zemí podepsáno usnesení, které můžeme pokládat za vznik IFLA.
Informaci o místě vzniku jsme ověřovali v několika dokumentech, na internetu např. v článku Konference IFLA 2002 v Glasgow -jubilejní od Jarmily Burgetové, http://www.nkp.cz/o_knihovnach/konsorcia/skip/Bull02_416.htm#ti , z tištěných zdrojů je asi nejvíce směrodatná publikace vydaná k 75. výročí založení IFLA (75th anniversary : 75 years of IFLA. -- [Hague] : IFLA, 2002. -- 11 s.). Publikace je dostupná v Knihovně knihovnické literatury v Národní knihovně, http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_knihovna_knihovnicke_literatury.htm .
Na našich stránkách věnovaných knihovnám tedy zřejmě došlo k nějaké chybě, upozorníme na to příslušnou osobu.