Místo narození Volfa Maxmiliána Lamingera z Albenreuthu - Lomikara

Text dotazu

Rád bych si ověřil, zda místo narození, případně dětství Lomikara z Psohlavců je Albenreuth v Českém lese a zda se jedná o tzv. Altalbenreuth - nyní Mýtina u Chebu, či případně Neualbenreuth nacházející se v těsném sousedství za hranicí v Bavorsku. Existoval Neualbenreuth již v 17. století? Velice děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu položenému prostřednictvím služby Ptejte se knihovny dne 15.4.2016 uvádíme:

Podle Národních autorit Národní knihovny České republiky (dále jen NK ČR)
se Wolf Maxmilián Lamminger z Albereuthu narodil 20.11.1634 v Chodském Újezdě, zemřel 2.11.1696 v Trhanově (viz  https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000073034&local_base=AUT)

Též dle databáze regionálních osobností Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje:
http://aleph.svkpl.cz/F?func=direct&doc_number=000000876&local_base=PNA04&format=999

K místu Albenreut v publikaci PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Díl I. A-H. 1. vyd. Praha: Česká akademie věd a umění, 1947, s. 6. je uvedeno:

Starý Albenreut, Alt Albenreut (lid. Oltolwarat), ves 10 km jv. od Chebu, v krajině, která se nazývala Frais, o níž byl veden spor mezi Čechami a horní Falcí již od roku 1411. Byl ukončen teprve r. 1845 smlouvou, podle níž osm vsí – mezi nimi Nový Albenreut – připadlo k Bavorům a čtyři vsi – mezi nimi Starý Albenreut k Čechám.

Údaje ke geografickému určení se v jednotlivých pramenech rozcházejí (viz níže uvedené zdroje), proto Váš dotaz nelze jednoznačně zodpovědět.
K témuž závěru dospěli pracovníci NK ČR v odpovědi na obdobný dotaz položený toutéž službou v roce 2014 (viz odpověď na: http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/lomikar-lamingenove-z-albenreuthu).

Použité zdroje

Národní autority NK ČR

Databáze regionálních osobnosti SVK PK

Katalog SVK PK a Souborný katalog ČR, Databáze Historického ústavu AV ČR

Publikace:

HALADA, Jan. Lexikon české šlechty: erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti. 2. 1. vyd. Praha: Akropolis, 1993, s. 102-103 ISBN 80-85770-04-0.

KRAMAŘÍK, Jaroslav. Kozina a Lomikar v chodské lidové tradici. 1. vyd. Praha: Academia, 1972. 195, [3] s.

Ottův slovník naučný: Illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. 15. díl. Krajčij-Ligustrum. Praha: J. Otto, 1900, s. 590-591.

PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Díl I. A-H. 1. vyd. Praha: Česká akademie věd a umění, 1947, s. 6.

RŮŽKOVÁ, Jiřina a kol. Historický lexikon obcí České republiky 1869-2005. II. díl, Abecední přehled obcí a částí obcí v letech 1869-2005. 1. vyd. Praha: Český statistický úřad, 2006, s. 334 s. ISBN 80-250-1311-1.