místní jméno Mělník

Text dotazu

Zajímá mě původ a význam a místního jména Mělník.

Odpověď

Dobrý den,

město Mělník bylo původně slovanské hradiště z 9. stol. a nazývalo se Pšov (ze staročeského "pše" = pšenice) a bylo střediskem kmene Pšovanů, jehož poslední kníže Slavibor provdal svou dceru Ludmilu za Bořivoje, knížete kmene Čechů. Když byl na návrší nad řekou postaven koncem 10. stol. přemyslovský hrad, dostal spolu s podhradím jméno Mělník, což byl prvotně název kopce: je odvozen zpodstatňující příponou -ík ze staročeského přídavného jména "mělný" = sypký, bělavý jako křída. Toto pojmenování bylo motivováno bělavým zbarvením opuky, z níž je zámecký vrch složen (leží ve výběžku České křídové tabule). Ve 13. stol. byl hrad přebudován v kamenný zámek a jeho podhradí povýšeno r. 1274 Přemyslem II. Otakarem na královské město, které bylo určeno jako údělné věno českých královen vdov.

Informace pochází z: LUTTERER, Ivan. MAJTÁN, Milan. ŠRÁMEK, Rudolf. Zeměpisná jména Československa. Praha: Mladá fronta, 1982.