mílové právo

Text dotazu

Co je to mílové právo?

Odpověď

Dobrý den,

mílové právo mělo zaručovat občanům města, že v určitém okruhu za hradbami nebude nikdo provozovat tzv. městské živnosti, totiž řemeslo a obchod. Obdobný ochranářský charakter mělo i právo várečné. Šlo v podstatě o vyloučení konkurence venkova. Obyvatelé zemědělského zázemí města tak byli donuceni povinně nakupovat jen na místním trhu a zároveň povinně jej zásobovat. Výjimky se povolovaly zřídkakdy, jednou z nich byl jarmark, kdy cizí výrobky nabídnuté k prodeji byly naopak vítány.
Dodnes není fakticky jasné, jak velký okruh byl právem míle míněn. Zdá se, že nejzazší myslitelný přepočet by mohl představovat poloměr asi 9 kilometrů. Nutno ovšem předpokládat, že docházelo k překrývání kompetencí v případech, kdy významnější města ležela v poměrně těsné blízkosti. Patrně se pak hranice dvou okruhů specifikovaly případ od případu.

Zdroj: HORA-DOLEJŠ, Petr. Toulky českou minulostí. Druhý díl. Praha: Baronet, 1995. ISBN 80-85890-20-8.

Na www stránce zabývající se starými délkovými mírami a jejich převodem, http://www.converter.cz/prevody/delka-stare-cizi.htm , je možné nalézt údaj pro délku středověké míle - česká míle = 7529,76 m (staročeská jednotka zavedená Přemyslem Otakarem II., její hodnota byla v různých dobách a na různých místech rozdílná).