Milena Majorová, Karel Čajčík, Albína Palkosková

Text dotazu

Dobrý den, do své postupové práce na VŠ sháním biografické údaje o Mileně Majorové, Karlu Čajčíkovi a Albíně Palkoskové a nikde je nemohu sehnat. Všichni psali ve 20.století knihy o společenském chování. Prosím, poraďte mi, kde hledat nebo kam se obrátit. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, z trojice Vámi uvedených autorů se nám podařilo nalézt nejvíce informací o Albíně (Alče) Palkoskové - Wiesenbergerové. Narodila se 27.6.1908 v Praze v rodině JUDr. Emila Palkosky, jednoho z velikánům českého úlohářství, státního úředníka a šachisty. Absolvovala Drtikolovo reformní gymnázium na Smíchově. Poté pracovala v redakci Národní politiky. Na žádost prezidenta Eduarda Beneše přednášela od roku 1947 společenskou výchovu na Vysoké škole politické a sociální v Praze. Dne 5.10.1949 byla zatčena a uvězněna v komunistickém žaláři, propuštěna byla v roce 1960. O této etapě života vypráví autorka v knize Nebyl to jen sen. ( PALKOSKOVÁ-WIESENBERGEROVÁ, Albína. Nebyl to jen sen. 1. vyd.  Praha : Luxpress, 1991. ISBN 80-7130-007-1). Po propuštění směla pracovat pouze jako uklízečka, později jako prodavačka v cizojazyčném antikvariátu v Praze. Zemřela 27.12.2002. Pochována je na Vinohradském hřbitově, spolu se svým otcem. Více se o jejím životě můžete dočíst v autobiografické knize Tři životy:
PALKOSKOVÁ-WIESENBERGEROVÁ, Albína. Tři životy : osudy žen staropražského
rodu. Praha : B. Just : Pluto, 1998. ISBN   80-901841-2-X (B. Just : váz.); 80-902183-4-2 (Pluto : váz.). O jejím životě byly natočeny také tři dokumentární filmy: Sladké století ( Helena Třeštíková, 1998), Ztráta paměti 2 (Milan Maryška, 2000) a Ztracená duše národa (díl5/7, 2001). ( Zdroje informací: výše zmíněné knihy a článek na internetové adrese: http://web.telecom.cz/vaclav.kotesovec/fakulta.htm ).

O dalších dvou autorech jsme získali jen velmi kusé informace. Překladatel a redaktor Karel Čajčík je zmíněn pouze v publikaci Kdy zemřeli? 1963 - 1966 ( Kdy zemřeli--? : přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých v letech 1963 - 1966. Praha : St. knihovna ČSSR Národní knihovna. 1966 ). Je zde uvedeno datum jeho úmrtí, tedy 25.11.1966 (Praha).
U redaktorky a odbornice na problematiku společenského chování Mileny Majorové je naopak ve všech zdrojích uváděno pouze datum narození, tedy 22.7.1922. Ve Slovníku české literatury po roce 1945 AV ČR: http://www.slovnikceskeliteratury.cz/ se jméno Mileny Majorové vyskytuje v souvislosti s časopisy Dikobraz (v druhé polovině 50.let) a Rozlet.

Je možné, že více informací by Vám mohli poskytnout pracovníci Ústavu pro českou literatura AV ČR: http://www.ucl.cas.cz/ či Památníku národního
písemnictví: http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/ . Obě instituce se svou činností zaměřují na českou literaturu, je tedy možné, že biografické údaje k jednotlivým autorům mají podrobněji zpracovány.
Bibliografické informace k jednotlivým autorům můžete dohledat v katalogu České národní bibliografie: http://sigma.nkp.cz/cze/cnb .