Mikrofilm - dnešní použití

Text dotazu

Hledám informace o současném užití technologie mikrofilmu, zejména jestli lze získat zařízení na prohlížení mikrofilmů, případně i ukládání záznamů, a záznamová média, tj. mikrofilmy samotné. Jak vím, dodnes se uplatňují mikrofilmy v archivnictví a při pořizování záznamů starších periodik v knihovnách. Ale v běžně dodávaném zboží žádné technologie tohoto typu nenacházím. Existují běžně prodávané přístroje a média? A je nějaký prostředek k digitalizaci záznamů z mikrofilmů? Fungují nějaké veřejné služby pro ty, kdo nevlastní tato zařízení?

Odpověď

Zasílám Vám záznamy několika informačních zdrojů, ve kterých by jste mohla nalézt Vámi požadované téma. Ovšem je potřeba Vás dopředu upozornit, že tento seznam není vyčerpávající mimo jiné proto, že Vaše téma je příliš široké. Pro adekvátní přehled literatury o tomto tématu byste se mněl obrátit na naše rešeršní služby (viz. http://www.stk.cz/referencni_sluzby.html).

Zdroj STK
Z 87831
Mikrofilm v praxi / Antonín Svoboda. -- 1. vyd. -- Praha : Nakladatelství technické literatury, 1976

 Z 79262
Mikrofilm in der Praxis. -- 1. Aufl. -- Baden-Baden : Göller Verlag, 1974

A guide to microfilm readers and reader-printers. -- 2. ed. -- Guilford : Baker and Associates, 1973

Computer output microfilm / Don M. Avedon. -- 2. Ed. -- Silver Spring : Nation. Microfilm Association, 1971

Probleme der Mikrofilm- und Vervielfältigungstechnik in Informationswesen der Deutschen Demokratischen Republik : Kolloquium. -- Berlin : Zentralinstitut für Information und Dokumentation, 1968

Mikrofilm : Organisation und Technik, Sonderdruck aus der Zeitschrift "Bürotechnische Sammlung" / Walter Scheffel, Rolf Stein. -- Düsseldorf : Schilling, 1966

 II Z 26903
Mitteilungen de Photo Copie GMBH, Mikrofilm GMBH April 1965 Heft 1. 15.Jahrgang. -- 1. Aufl. -- [S.l. : s.n.], 1965

 Z 19030
Knižnica a mikrofilm / Walter Barton. -- 1. vyd. -- Bratislava : Slov. techn. knižnica, 1964

 Z 18322
Knižnica a mikrofilm / Walter Barton. -- 1. vyd. -- Bratislava : Slovenská technická knižnica, 1964

 II 210746
Mikrofilm : Zeichnungsverfilmung, Schriftgutverfilmung, Wiedegabegüte, Wirtschaftlichkeit. -- Stuttgart : Dorotheen, 1963

Zdroj:  NK - knihovnická lit. (KKL)  Název:  Mikrofiš a pytlík luštěniny : Knihovna: Nová výpůjční služba / Lubomír Středa  Autor:  Středa, Lubomír
Zdrojový dokument:  Lidové noviny. Praha. (19970328)
Rok:  1997
Předmět:  Národní knihovna (Praha, Česko) ko2002101546
meziknihovní výpůjční služba
MDT - třídění:  024.68(0.035.2)
027.54(437.1/.2)
Exempláře:  Národní knihovna ČR - Databáze knihovnické literatury (KKL)

Zdroj:  NK - knihovnická lit. (KKL)  Název:  Ist der Mikrofilm am Ende? : Überlegungen zur Zukunft eines langlebigen Mediums in einer schnellebigen Zeit / Harald Fischer
Autor:  Fischer, Harald
Zdrojový dokument:  ABI-Technik. 15, č. 3 (1995), s. 263-268, obr., lit. ISSN 0720-6763
Rok:  1995
Předmět:  mikrofilmy
mikrofilmování
perspektivy
Exempláře:  Národní knihovna ČR - Databáze knihovnické literatury (KKL)

Zdroj:  NK - knihovnická lit. (KKL)  Název:  Mikrofilm - Service für Bibliotheken : Firmenverzeichnis / Bearb. von Helga Laux  Autor:  Laux, Helga
Rok:  1993
Předmět:  mikrofotografie
služby
knihovnické služby
firmy
adresáře
ISBN:  3-87068-441-0
MDT - třídění:  778.14(058)
061.5
Vydání:  1. Aufl
Naklad. údaje:  Berlin  : Deutsches Bibliotheksinstitut  , 1993.
Fyzický popis:  146 s.
Exempláře:  Národní knihovna ČR - Databáze knihovnické literatury (KKL)

Zdroj:  Souborný katalog ČR - monografie
Centrální katalog UK  Název:  Micrographics : a user´s manual  / Joseph L. Kish Jr.
Autor:  Kish, Joseph L., Jr.
Rok:  1980
Předmět:  fotografické techniky
mikrografie mikrofilm  ISBN:  0-471-05524-7
MDT - třídění:  778
Naklad. údaje:  New York  : Wiley  , 1980.
Fyzický popis:  ix, 196 s.  obr., tab., čb. fot., rejstř.
Edice:  A Wiley-interscience publication
Exempláře:  Souborný katalog České republiky - monografie (knihy a speciální dokumenty)
Univerzita Karlova - centrální katalog  Sigla vlastníka:  ABD157 [PřF UK - Ú. pro život. prostředí / CU - Envmt. Studies Inst. - Praha]