Michal / Michael

Text dotazu

Dobrý den, chci se zeptat zda lze jména Michal a Michael považovat za dvě různá jména. Můj partner má z prvního vztahu syna Michaela, my bychom nyní našemu společnému synovi chtěli dát jméno Michal. Je to možné nebo to bude v rozporu s pravidlem o tom, že není možné udělit dítěti 2x stejné jméno. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

výběr jména pro svého potomka by měli rodiče dobře zvážit. Domníváme se, že Vámi zvolená jména Michal a Michael jsou si opravdu velmi podobná, často se to ani nerozlišuje a to by mohlo Vám i synům přinést někdy i problémy.

Michal, variantně Michael, biblické jméno hebrejského původu (z hebr. Micha-él), znamená "kdo (je) jako bůh, podobný bohu?" - Dom. podoby: Michálek, Míša, Míťa, Mišánek, Míšek, Míšan, Míšenka, Miška, Michaloušek, Miki aj. - Slov. Michal, ..., angl.. Michael, Mitchell, (osamostatnělé zkráceniny jsou) Mick(y), ...něm. Mich(a)el, švéd. Mikael, ...- Michael oblíben, Michal patří k nejoblíbenějším jménům. - Jmeniny: 29.září (Michal)

Zdroj: KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Obsahuje více než 11 000 podob jmen českých a cizojazyčných. Původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář. Informace o jménech afrických a asijských. Praha: Academia, 2006.

Zákon 301/2000 Sb. o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů    http://portal.gov.cz/app/zakony/zakonPar.jsp?page=0&idBiblio=49658&nr=301~2F2000&rpp=15#local-content uvádí :
   § 62
   (1)  Do  matriční  knihy  nelze  zapsat  jména  zkomolená,  zdrobnělá a
   domácká.  Fyzické  osobě  mužského  pohlaví nelze zapsat jméno ženské a
   naopak.  Matriční  úřad dále nezapíše jméno, pokud je mu známo, že toto
   jméno  užívá  žijící  sourozenec,  mají-li  sourozenci společné rodiče.
   Vzniknou-li  pochybnosti  o  správné  pravopisné podobě jména, je občan
   povinen předložit doklad vydaný znalcem.

Na matrikách mají k dispozici seznam jmen, která lze v České republice zapsat do matriky.

Pokud se jméno v seznamu nenachází, je nutné získat znalecký posudek o možnosti užívat zatím nepovolené křestní jméno. Ten vydává PhDr. Miloslava Knappová, CSc. - soudní znalkyně v odvětví jazykovědy, jmenovaná Ministerstvem spravedlnosti ČR. Jedině ona ověřuje podoby jmen a příjmení pro zápis do osobních dokladů...

Kontakt:
PhDr. Miloslava Knappová, CSc.
Kubánské náměstí 1322/17
100 00 Praha 10 - Vršovice
tel.: 271 733 481

"V České republice je možné zvolit pro matriční zápis jakékoliv existující jméno (jména), a to v jeho základní, spisovné, pravopisně ověřené podobě. Týká se to nejen jmen českých nebo u nás zdomácnělých a běžně užívaných, ale i jmen méně obvyklých a cizojazyčných. Neexistuji jména ´povolena´ a ´nepovolena´, ale pouze jazykově ověřená, splňující v souladu se zákonem jazykové podmínky pro zápis do matriky CR."

"Z citace matričního zákona dále vyplývá, že do matriční knihy lze zapsat i takové jméno, které je v jiném než českém jazyce, tj. cizojazyčné podoby jména.
"Jak už bylo řečeno, do matriky lze zapsat existující, pravopisně doloženou základní podobu jména. Pravopis ... jmen totiž vychází z pravopisných systémů jednotlivých jazyků a podléhá dobové pravopisné kodifikaci ... V některých jazycích je oficiálně kodifikováno, tj. vlastně jazykově schváleno několik variantních pravopisných podob jednoho jména, jde např. o jazyky germánské. I tyto pravopisné podoby je možné do matriky CR zapsat, pokud oficiálně existuji, jsou doloženy."

O tom, zda lze dvěma dětem jednoho otce, ale jiné matky, dát takto podobné jméno,  jsme informaci nenašli (kromě různých diskusí na internetu). Proto doporučujeme konzultaci s  matrikáři nebo přímo s paní dr. Knappovou.
Kolem jmen dětí probíhá velké množství diskusí na internetu, viz např. odkaz níže, kde jsou zmiňované i rady dr. Knappové.

http://www.babyonline.cz/maminka/jmena-deti/jmena-deti-dle-dr-knappove

Michal
Druh jména: mužské
Domácké podoby jména: Míša, Miška, Míšánek, Michálek, Míšenka, Miki
Původ jména: hebrejský (biblické jméno)
Význam jména: kdo je jako Bůh
Používání jména: patří k nejoblíbenějším
Jiné podoby jména: Michael
Jmeniny: 29. září