mezinárodní trestní tribunál

Text dotazu

Dobrý den, mohla bych se zeptat, zda existuje nějaká českojazyčná literatura k této problematice ( zejméne ohledně tibunálu pro býv. Jugoslávii) a popřípadě požádat o citace? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, k tematice mezinárodních trestních tribunálů a zejména tribunálu pro bývalou Jugoslávii jsme v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) nalezli následující publikace v češtině:

VÁLEK, Petr. Klíčová rozhodnutí mezinárodních trestních tribunálů ve světle mezinárodního práva. V Praze : C.H. Beck, 2009. xiv, 221 s. : portréty ; 23 cm. (Beckova edice právní instituty). ISBN 978-80-7400-151-2 (brož.)
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200910/contents/nkc20091969488_1.pdf

HROBAŘ, Jan. Souboj pokračuje. [Říčany] : Orego, [2004]. 71 s. : il., portréty ; 22 cm. ISBN 80-86741-18-4 (brož.)
* Milošević, Slobodan, 1941-2006
 * Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii
 * prezidenti -- Jugoslávie -- 20.-21. stol.
 * mezinárodní soudy -- Nizozemsko
 * stíhání válečných zločinů -- Jugoslávie
 * válečné zločiny -- země bývalé Jugoslávie
 * bombardování -- Jugoslávie -- 1999

Souboj s prokletím : Miloševič v Haagu / [překlad Jan Hrobař]. [Říčany] :
Orego, 2002. 175 s. ; 21 cm. ISBN 80-86117-94-4 (brož.) Podstatnou část publ. tvoří obhajoba, přednesená Slobodanem Miloševičem -- Část. přeloženo

IRVING, David John Cawdell. Norimberk : poslední bitva. Praha :
Grafoprint-Neubert, 1997. -- 299 s., [32] s. il. a portrétů (část. barev.) ;
24 cm. ISBN 80-85785-67-6 (váz.)
 * Mezinárodní vojenský tribunál v Norimberku
 * válečné zločiny -- Německo -- 1939-1945

Tomuto tématu se také věnuje velké množství článků, pro jejich vyhledání je možné použít databázi ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://sigma.nkp.cz/cze/anl). Několik článků uvádíme, další je možné vyhledat zadáním spojení mezinárodn? and tribun? do pole Předmět (znaménko ? rozšiřuje zadané výrazy o libovolný počet znaků):

ZRNO, Matyáš....a spravedlnost pro všechny : Mezinárodní tribunál v Haagu jede na plný plyn. In: Týden. -- [Praha]. -- ISSN 1210-9940. -- Roč. 8, č. 45 (20011105), s. 50-51.
 * Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii
 * váleční zločinci -- trestní stíhání -- r. 2001
 * mezinárodní soudy -- Haag (Nizozemí) -- r. 2001

EHL, Martin. Ani ústavní soud exprezidenta nespasil. In: Mladá fronta Dnes.
-- [Praha]. -- ISSN 1210-1168. -- Roč. 12, č. 151 (20010629), s. 8
 * Milošević, Slobodan, 1941-2006
 * Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii

JÍRŮ, Jaroslav. Balkánské režimy a haagský tribunál. In: Mladá fronta Dnes.
-- Praha. -- ISSN 1210-1168. -- Roč. 11, č. 222 (20000922), s. 8

TEITEL, Ruti. Co s mezinárodní spravedlností. In: Hospodářské noviny. -- Praha : Economia. -- ISSN 0862-9587. -- Roč. 49, č. 30 (20050211), s. 10
 * Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii
 * mezinárodní soudy -- Haag (Nizozemsko) -- r. 2005

ŠTURMA, Pavel. Jurisdikce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (K prvnímu rozsudku ve věci Tadič). In: Právní rozhledy. -- ISSN 1210-6410. -- Roč. 4, č. 9 (1996), s. 428-432.

PĚNKAVA, Pavel. Mezinárodní trestní soud pro bývalou Jugoslávii : základní přehled jeho vzniku, struktury a výsledků jedenáctileté činnosti. In:
Bulletin advokacie. -- ISSN 1210-6348. -- Roč. 2006, č. 6 (2006), s. 41-44.

Výše uvedená databáze ANL je však pouze bibliografická, tzn. nabízí pouze citace článků nikoliv přístup přímo k plným textům. Plnotextové článkové databáze, např. Anopress nebo Newton IT, však také kromě denního tisku a časopisů monitorují odborné časopisy, např. Právní rádce, tudíž i v těchto databázích byste mohla nalézt vhodné články. Tyto databáze jsou placené, knihovny je zpřístupňují ze svých počítačů na základě čtenářského průkazu.
NK ČR si předplácí databázi Anopress
(http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3#anopress).

Další prameny jsme nalezli také v Centrálním katalogu Univerzity Karlovy (http://ckis.cuni.cz), pro vyhledání dalších dokumentů můžete opět použít stejná klíčová slova jako v ANL:

MLNÁŘÍK, Václav. Přínos mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslavii k rozvoji definic zločinů podle mezinárodního práva. V Praze : Univerzita Karlova, 2007. -- 165 s.. -- (Práce posluchačů Právnické fakulty UK ; č.
215)
Obsahuje seznam literatury a seznam rozhodnutí mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Disertace (doktorská)--Univerzita Karlova. Právnická fakulta, 2007.

BRODEC, Jan. Cesta k Norimberskému procesu [rukopis]. Praha, 2004. -- 40 s.
Bakalářská práce (Bc.)--Univerzita Karlova. Fakulta sociálních věd. Institut mezinárodních studií, 2005 -- Bakalářská práce (Bc.)--Univerzita Karlova.
Fakulta sociálních věd. Institut mezinárodních studií, 2004.

PEŠKOVÁ, Michaela. Vznik, vývoj a jurisdikce mezinárodních trestních tribunálů [rukopis]. Praha, 2007. 92 s. Diplomová práce (Mgr.)--Univerzita Karlova. Právnická fakulta, 2007.

ŠTURMA, Pavel. První mezinárodní trestní tribunál pro stíhání teroristických útoků? Ke zřízení Zvláštního tribunálu pro Libanon. In: Trestněprávní revue. -- ISSN 1213-5313. -- Roč. 6, č. 10 (2007), s. 273-279.

VÁLEK, Petr. Přínos trestních tribunálů OSN mezinárodnímu trestnímu právu.In: Trestněprávní revue. -- ISSN 1213-5313. -- Roč. 6, č. 3 (2007), s. 67-76.

PIVOŇKA, Josef. Ideální souběh zločinů podle mezinárodního práva v praxi mezinárodních trestních tribunálů. In: Právník / Ústav státu a práva (Praha).. -- ISSN 0231-6625. -- 145/4 (2006), s. 405-433.

KAHOFER, Davor. Chorvatsko a Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v letech 2000-2001 [rukopis]. Praha, 2005. -- 120 s. : příl.

KLEMPERA, Radek. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii [rukopis] : (jeho dosavadní praxe). Praha, 2001. -- 103 s. : mapa, tab.

Pokud byste potřebovala doporučit další zdroje, můžete navštívit Knihovnu Právnické fakulty Univerzity Karlovy (http://knihovna.prf.cuni.cz/).