Mezinárodní meziknihovní služba

Text dotazu

obrý den,
obracím se na Vás z dotazem týkajícím se mezinárodní výpůjčky. Ke své
diplomové práci sháním knihu, která se vyskytuje pouze v Itálii. V ČR není,
ani se nedá koupit. Jak bych měla postupovat? Jak dlouho vše trvá?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

mezinárodní meziknihovní služby (MMS) v České republice poskytuje 6
knihoven: Národní knihovna ČR, Národní technická knihovna (pro technické obory), Národní lékařská knihovna (pro lékařské obory), Knihovna Akademie věd ČR, Moravská zemská knihovna v Brně a Vědecká knihovna v Olomouci.

Pokud jste registrovanou čtenářkou některé ze zmíněných knihoven, můžete v této knihovně požádat přímo o zprostředkování mezinárodní výpůjčky. V opačném případě je nutné o MMS požádat prostřednictvím knihovny, kterou navštěvujete a v níž máte veden čtenářský průkaz. Tato knihovna pak požádá o výpůjčku v některé z knihoven poskytujících MMS v ČR za Vás.

Jestliže máte platný čtenářský průkaz Národní knihovny ČR, můžete provést objednávku MMS prostřednictvím odkazu MVS v elektronickém katalogu NK ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc). MMS jsou placené služby, platba se provádí po dodání dokumentu. Cena za vyřízení požadavku se řídí místem vydání publikace nikoliv podle toho, ve které knihovně se požadovaný dokument nachází. Pokud je místem vydání Evropa (mimo Velkou Británii) platí se 250,- Kč za jednu kladně vyřízenou výpůjčku, za výpůjčku publikace s vydáním ve Velké Británii a mimo Evropu se účtuje 450,- Kč. Je případně možné objednat si kopii dokumentu (článek, příspěvek ve sborníku), která stojí 40,- Kč za každých, i započatých, 5 stran předlohy (viz http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_mmvsj.htm).

Doba vyřízení výpůjčky a zaslání požadovaného dokumentu závisí na dožádané knihovně. Knihovny se však řídí mezinárodními směrnicemi pro MVS, které jim ukládají zaslat materiál či odpovědět žádající knihovně nejrychlejším možným způsobem. Dožádaná knihovna si rovněž určuje podmínky, jakým způsobem může být kniha uživateli v žádající knihovně zapůjčena, zda prezenčně či absenčně. Části/kapitoly z knih je většinou povoleno také kopírovat.

V případě, že budete mít zájem o zprostředkování výpůjčky NK ČR a budete potřebovat další informace, kontaktujte nás, prosím, na e-mailové adrese mvs@nkp.cz.