meziknihovní výpůjční služba

Text dotazu

1. Zajímalo by mě, zda je možné využít MVS také k půjčení beletrie, kterou potřebuji ke studiu a moje knihovna daný titul beletrie nemá. Děkuji předem za zodpovězení.
2. Dobry den, chtela bych se zeptat jak funguje meziknihovni vypujcka a zda je mozne ji zprostredkovat mezi Narodni knihovnou a Moravskou Zemskou knihovnou v Brne (jsem registrovana v MZK Brno).

Odpověď

K Vasemu dotazu na moznost pujcovani beletrie prostrednictvim MVS sdelujeme: Pokud jste ctenarka nasi knihovny a mate zajem o beletrii z jine prazske nebo ceske knihovny, muzete ji nasim prostrednictvim zadat i cestou MVS. Kladne vyrizeni pozadavku zalezi na vypujcnim radu kazde pujcujici knihovny. Pokud jste ctenarka jine - prazske nebo mimoprazske knihovny - a mate zajem na pujceni beletrie z fondu Narodni knihovny, tedy pujcujeme ty publikace - bez ohledu na druh literatury - ktere maji v nasi bazi status "30 dni" (baze NKC - http://sigma.nkp.cz).
Ostatni literatura (tj.povinne vytisky) se pujcuji jen prezencne v nasich studovnach.
Pokud mate zajem o cizojazycnou beletrii, kterou nenajdete v ceskych knihovnach, muzete pozadat o zahranicni vypujcku (pokud jste ctenarka Narodni knihovny primo u nas, pokud jste ctenarka jine knihovny, tedy prostrednictvim teto knihovny). Podminky zahranicnich vypujcek vcetne financnich podminek jsou uvedeny na strankach Narodni knihovny na internetu (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?menu=4&submenu2=21).
**********************
Meziknihovni sluzba patri mezi zakladni sluzby vsech knihoven evidovanych dle zakona 257/2001 Sb. - knihovni zakon. Slouzi k ziskani te literatury, ktera neni ve fondu dane knihovny, a to z ostatnich knihoven v CR, popr. ze zahranici. Sluzba je zajistovana na zaklade bibliograficke citace dodane uzivatelem. NK CR a MZK v Brne v ramci meziknihovnich sluzeb spolupracuji, prosim, obratte se, prosim, na svou knihovnu, ktera Vam sdeli podrobnejsi informace o pravidlech a podminkach meziknihovni sluzby v MZK.
Obecne ovsem plati, ze knihovna, ktera pujcuje literaturu na zaklade zadosti jine knihovny (zaslane pomoci e-mailu, www formulare ci klasicky postou) se ridi svym Knihovnim radem a vetsinou se nepujcuje veskera literatura z fondu knihovny, predevsim literatura starsi, vzacna vydani, literatura umitena v prirucnich fondech jednotlivych studoven atd. Pravidla pujcovani (lhuta vypujcky, prezencni nebo absencni studium, moznost zhotoveni kopie,...) se ridi vzdy pokyny pujcujici knihovny. Vzhledem k tomu, ze neni z Vaseho dotazu zrejme, o jaky druh literatury z fondu NK CR mate zajem, nemuzeme Vam podat presne informace o meziknihovni sluzbe, ale predpokladame, ze pracovnici MZK Vam je sdeli na zaklade Vasich pozadavku.