Metuzalém

Text dotazu

Dobrý den, může se zeptat co to znamená:,, Starý jako Metuzalém".

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na Vaši otázku jsem čerpala z knihy Co to znamená, když se
řekne..., cituji:

Starý jako Metuzalém
- symbol dlouhého věku - může se týkat člověka i věci

Pro želvu je 100 let běžná délka života, pro cypřiše není žádný
problém dožít se 3000 a pro dračince obrovské dokonce 5000 let. Pro
člověka je však osmdesátka už slušný věk. Je to paradoxní, že právě
homo sapiens, jediný tvor na světě svého druhu, ještě nevynalezl žádný
prostředek na nesmrtelnost či alespoň dlouhověkost, i když po něm tak
touží. Možná má ale délka lidského života svůj důvod. Zdá se totiž, že
kdysi bylo všechno jinak.
Praotec Adam byl pdole knihy Genesis ve svých 130 letech ještě úplný
mladík. Tehdy totiž zplodil Seta. Dožil se celých 930 roků! Svého syna
však nepřežil. Setovi se Enos narodil ve 105 a žil pak ještě dalších
807 let. Enos zemřel ve 905 letech, jeho syn Kainan v 910, vnuk
Mahalaleel v 895 a pravnuk Járed ve 962. Járedův syn Enoch byl
výjimkou, zemřel už v 365 letech. Zato další mužský potomek v řadě -
Metuzalém si života užil jak se patří. Zlomil veškeré rekordy a žil
neuvěřitelných 969 let. Ve 180 letech se mu narodil první syn Lámech a
potom ještě další děti. Nikdo z nich se však už tak báječného věku
nedočkal. Let stále ubývalo a Izák to už po několika staletích dotáhl
jen na 180 a Jakub dokonce jen 130 let. I to je ovšem velmi krásný věk
a hlavně - není tak nereálný. Vždyť stoletých máme na světě už pěknou
 řádku a občas se doslechneme o narozeninách ještě starších lidí.

Zdroj:
Rollová, Kateřina, 1964-. Co to znamená, když se řekne--. Kateřina
Rollová. Vyd. 1. Praha : Motto, 2000. 120 s. (Rádce). ISBN