metr čtvereční

Text dotazu

Výraz metr na druhou = metr čtverečný nebo čtvereční?
Učitelka na základní škole opravuje "čtvereční" na "čtverečný" ale ani pět jiných
učitelek se neshodne na správném výrazu. Různé technické dokumentace a definice
to uvádějí každá jinak. (Chápu, že to je však technika, ne gramatika)
Pokud by byl správný výraz metr "čtverečný", měla by být míle čtverečná"?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

k utvrzení se, že si to myslíme správně,  jsme použili Internetovou jazykovou příručku na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR  http://www.ujc.cas.cz/zakladni-informace/o-ustavu/. Zde si můžete najít odpověď téměř na všechny jazykové gramatické jevy v češtině, viz níže.

„K písmenným značkám náleží zejména značky měr jako m = metr, cm = centimetr, km = kilometr, m2 = čtvereční metr, m3 = krychlový metr, mm = milimetr, μm = mikrometr, l = litr, hl = hektolitr, a = ar, ha = hektar; značky hmotností jako g = gram, dg = decigram, dag, dkg = dekagram, kg = kilogram, q = cent atp…“

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=785&dotaz=%C4%8Dtvere%C4%8Dn%C3%AD