Metoda HPLC

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na metodu HPLC, její použití, postup při HPLC metodě a její účinnost při získávání výsledků.

Odpověď

Dobry den,

Dekujeme Vam za vyuziti sluzby Ptejte se knihovny a za trpelivost pri cekani na odpoved.

HPLC je zkratka pro vysokoucinnou kapalinovou chromatografii (angl. high-performance
liquid chromatography), tj. chromatografickou techniku, slouzici k separaci slozek vzorku
za ucelem stanoveni jejich pritomnosti i koncentrace ve vzorku, popr. i k izolaci jednotlivych
slozek smesi (tzv. preparativni chromatografie).
Separacni delici metody jsou vetsinou zalozeny na rozdilne distribuci delenych latek mezi
dve ruzne nemisitelne faze. Zvysujíi selektivitu a specificnost v analyticke chemii.
Lze je vyuzit pro kvalitativni i kvantitativni analyzu (tj. dukaz, identifikaci a stanoveni).

Vysvetlit cely proces a metody vyhodnocovani vysledku a jejich ucinnost, to by bylo
na dlouhe povidani. Muzete si o tom precist v publikacich uvedenych nize nebo v mnoha akademickych pracich, ktere byly na toto tema napsany a jsou volne na internetu
pristupne.
Napr. na serveru www.theses.cz, kde po zadani vyrazu HPLC do vyhledavace, Vam
vyjede velke mnozstvi praci, ktere byly na toto tema napsany.

Neco si o tom muzete precit v tomto odkazu:
http://web.natur.cuni.cz/~pcoufal/hplc.html
Existuji dokonce i ceske webove stranky www.hplc.cz, kde najdete teoreticke a prakticke
povidani o HPLC, diskusni forum a dokonce i moznost poradenstvi (sluzba je ovsem
placena a nevim, zdali podavaji i nejake zakladni informace zdarma).
Kontakt: hplc@hplc.cz

Pokud byste se chtela dozvedet o teto technologii vice, doporucujeme tuto literaturu:
1) Meyer, Veronika R.
Practical high-performance liquid chromatography / Veronika R. Meyer. -- 3rd ed.. -- Chichester : John Wiley & Sons, 1999. -- xiii+338 s.
ISBN 0-471-98373-X (váz.)
Dostupna na Akademii Ved ČR - Fyzikalni ustav Praha
http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=003322333&local_base=SKC

2) Teutenberg, Thorsten, 1973-
High-temperature liquid chromatography : a users's guide for method development / Thorsten Teutenberg. -- Cambridge : Royal Society of Chemistry, c2010. -- x, 210 s. : il.. -- (RSC chromatography monographs, ISSN 1757-7055 ; 13) ISBN 978-1-84973-013-6
Dostupna ve fondu NTK - 5.NP, regál 5C/123, LCC QD79 .C454 T48 2010, Sign. A 47490
Url zaznamu v katalogu: http://bit.ly/vsA53A.

3) Sadek, Paul C.
Troubleshooting HPLC systems : a bench manual / Paul C. Sadek. -- New York : John Wiley & Sons, 2000. -- ix, 306 s. ISBN 0-471-17834-9.
Dostupna na Akademii Ved - Ustavu analyticke chemie v Brne
http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=003843852&local_base=SKC

4) Douša, Michal
Základy separačních metod se zaměřením na HPLC / [sestavil] Milan Douša. -- Brno : Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Laboratorní odbor, 2002. -- 129 s. : il. ; 30 cm. -- (Učební texty pro pracovníky ÚKZÚZ). ISBN 80-86548-09-0 (brož.).
http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001004581&local_base=SKC

5) Snyder, Lloyd R.
Practical HPLC method development / Lloyd R. Snyder, Joseph J. Kirkland, Joseph L. Glajch. -- 2. ed.. -- New York : Wiley, 1997. -- xxvi, 765 s.. -- (A Wiley-interscience publication). ISBN 0-471-00703-X.
Dostupna ve fondu NTK - 5.NP, regál 5C/275, LCC: QP519 .9 .H53 S69 1997, Sign. A 34462
Url záznamu v katalogu - http://bit.ly/v8dOBS.