meteorologie, průměrná teplota

Text dotazu

Z dat kterých let vycházejí denní prumery teploty vzduchu? Jaká nejnižší prumerná rocní teplota byla namerena v letech 1838 a 1871?

Odpověď

Dobrý den, na celém světě se používá několik způsobů výpočtu průměrné denní teploty vzduchu, přičemž pravděpodobně nejrozšířenější způsob je založený na zprůměrování maximální a minimální teploty vzduchu za příslušný den z jednoho příp. ze dvou pozorovacích termínů. Tento způsob je rozšířen zejména na americkém kontinentě.
V našich krajinách je již delší dobu teplota vzduchu měřena v tzv. "Meinheimských hodinách", čímž se rozumí pozorovací termíny 7, 14 a 21 hodin středního místního času. Průměrná denní teplota vzduchu se pak vypočítá pomocí známého vzorce Td = (T7 + T14 +2T21)/4.

Průměrná teplota vzduchu v roce 1838:
-9,2 leden,-6,6 únor, 2,8 březen, 6,6 duben, 14,1 květen, 17,1 červen, 18,4 červenec, 16,9 srpen, 16,3 září, 8,7 říjen, 1,9 listopad, -1,1 prosinec, průměr 7,2

Průměrná teplota vzduchu v roce 1871:
leden- 6,2, únor - 2,5, březen 5,1, duben 8,1, květen 10,9, červen 14,7, červenec 19,6, srpen 19,3, září 15,6, říjen 6,6,listopad 1,4, prosinec -5,7, průměr 7,2.

zdroj : J.Svoboda, Z.Vašků, V.Cílek : Velká kniha o klimatu zemí koruny české, Regia, 2003

Pro doplnění Vám doporučujeme ještě odkaz z archivu služby Ptejte se knihovny :
Meteorologie,
http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/meteorologie/?searchterm=teplota%20vzduchu

a stránky Českého hydrometeorologického ústavu http://www.chmi.cz/.