Městská část Praha-Čakovice

Text dotazu

Zajímaly by mne údaje o nejstarší dochované zmínce
o Městské části Praha-Čakovice(Čakovice, Miškovice, Třeboradice),o původu a
významu názvů, popřípadě o jejich vývoji až do novověku. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

názvy všech tří obcí (Čakovice, Miškovice, Třeboradice) byly odvozeny od osobních jmen.

Čakovice se v určitém období nazývaly Čachovice. Zakladatel osady se jmenoval pravděpodobně Čák, Čekan, Čakan či Čách. Nejstarší písemná památka je dosud nejistá. Někteří odborníci kladou první písemnou zmínku o obci do roku 1088, jiní do roku 1167. Zmínka z roku 1088 pochází z Vyšehradské kapituly. Jedná se o falsum zhotovené ve 4 exemplářích ve 12.-13.století.

Předmětem diskuse je, zda zde zmíněná obec Cekouice je obec Čakovice u Prahy či obec Čachovice v okrese Mladá Boleslav (zakládací listina Vyšehradské kapituly je součástí soupisu nejstarších listin Codex Diplomaticus I Regni Bohemiae - Gustav Friedrich, 1904). Roku 1167 připsal Vladislav II. statek v Čakovicích klášteru v Litomyšli (text listiny je taktéž uveřejněn v knize: Codex Diplomaticus I Regni Bohemiae, listina č.399, s.415).

Obec Miškovice se až do roku 1929 psala Myškovice. Majitelem zdejšího dvora byl pan Myška. Taktéž v dataci první písemné zmínky o Miškovicích se prameny rozcházejí. Knihy: Místní jména v Čechách, Historický lexikon obcí České republiky 1869 - 2005 a Čakovice - historie obce a okolí uvádějí rok 1456, kniha: Čakovice, Miškovice a Třeboradice uvádí rok 1436.

Třeboradice spravoval kdysi vladyka Třeborad, jehož jméno vesnice přejala. Jeho potomci se poté nazývali Rýskové z Třeboradic. První písemná zmínka pochází z roku 1167 (Codex Diplomaticus II. Regni Bohemiae (1912,č.l.284).

Historii Čakovic, Třeboradic a Miškovic podrobně popisují následující knihy:

* KRÁKOROVÁ, Jaroslava. Čakovice, Miškovice, Třeboradice. 1. vyd. Praha : FATUM v nakl. Ivo Železný, 2005. ISBN 80-237-3945-X.

* SLÁDEČEK, Jan. Čakovice : Historie obce a okolí. Praha : Práce, 1992.

Jednotlivé písemné prameny k historii zmíněných obcí naleznete v díle:

* PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960. (5 svazků)

Další literatura:

* Historický lexikon obcí České republiky 1869-2005. 1. vyd. Praha : Český statistický úřad, 2006 (2 svazky)