město x Město

Text dotazu

Dobrý den, měl bych dotaz týkající se slova, se
kterým podle toho, co vidím, bojuje mnoho měst. Pokud zastupuje slovo město
instituci městský úřad, píše se ve spojení s názvem města velké nebo malé
písmeno? Např. Město Hodonín, míněno jako Městský úřad Hodonín napíšeme vždy
malé nebo velké m? Podle toho, co jsem si vygoogloval, vládne v této věci
značná anarchie, proto se ptám Vás. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

ve větné souvislosti by se v takových případech mělo psát slovo "město" s malým písmenem. Velké písmeno je namístě v případě, že by se jednalo o první výraz v záhlaví listiny nebo v adrese. Jinak s velkým písmenem píšeme pouze Město Albrechtice, Město Touškov a Město Libavá, kde je výraz "město"

součástí vlastního zeměpisného názvu. Jmenuje-li se územní jednotka Liberec, Zlín, Pardubice, Líbeznice, Vysokov, Hodonín apod., vystupuje tímto jménem i v právnických vztazích; předsunuté výrazy obec, město se chápou jako jména obecná, jejichž funkcí je signalizovat druh právnické osoby, a proto se píšou s malým písmenem.

Zdroj:

Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR - https://ujc.avcr.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html.