Městikáď

Text dotazu

Jaký původ názvu závrtu Městikáď v Moravském krasu nedaleko obce Ostrov u Macochy?

Odpověď

Dobrý den, o původu a významu názvu Městikáď nejlépe referuje následující úryvek z publikace Karla Absolona(viz. citace v závěru odpovědi), významného vědce, který mimo jiné systematicky prozkoumal a zmapoval Moravský kras (podrobněji o jeho životě a práci např. na www:
http://www.libri.cz/databaze/kdo20/search.php ; http://www.mzm.cz/mzm/osobnosti/karel_absolon.html ):

" Městikáď - ... Svahy jsou travnaté, dno zabírají políčka a loučka; severovýchodní strana je zarostlá kolem skalek křovinami. Mezi těmito skalkami byly otvůrky zvíci pěsti, z nichž bylo v některých letech slýchat jakoby hukot daleko proudící vody. Odposlouchávající aparát "akustel" to plně potvrzoval a co nejhlavnější, časem se tu dral i prudký průvan ze země, jenž měnil svou intenzitu, směr i teplotu podle roční doby. Kdo by mohl pochybovat o tom, že tyto jevy mluví o existenci neznámého podzemí? O "obrovském jezeru pod Městikádí" mně vykládali všichni rolníci z Ostrova, kteří pracovali na svých polích kolem Městikádě, neboť závrt patří do ostrovského katastru a slov Městikáď je jistě prastaré pojmenování lidové "mísím v kádi". " (str.75)

Mnohé další zajimavé informace o Moravském krasu obecně, ale předvším podrobné informace o závrtu Městikáď (např. morfologie závrtů, o závrtu + foto, otvírání Městikádě) naleznete v publikaci:
* ABSOLON, Karel. Moravský kras. Díl 2. Praha : Academia, 1970. 345 s.

Dostupnost knihy v knihovnách ČR zjistíte pomocí Souborného katalogu ČR, který je dostupný na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ .