měšťané, vznik třídy, obchod, řemesla

Text dotazu

Dobrý den,rád bych váš požádal o doporučení literatury k tématu:Vznik nové společenské vrstvy - měšťanstva - a jeho podíl na rozvoji obchodu a řemesel. Děkuji za ochotu.

Odpověď

Dobrý den,

Ze zdrojů Národní knihovny doporučujeme hledat v bázích NKC, ANL (http://sigma.nkp.cz/F/). Relevantní výsledky jsme dostali na tato klíčová slova (zadejte do pole Kombinace slov z různých údajů; otazníky slouží pro rozšíření libovolnými znaky):

středov? řemesl?
středov? obchod
měšťanstvo / měšťané
hmotná kultura

Vybrané záznamy je třeba projít, ne všechno asi bude k vašemu tématu. V jednotlivých záznamech pak najdete další klíčová slova, která by vám mohla pomoci.
Poměrně speciální témata (jako korporátní symbolika) bývají většinou zpracována v obecnějších pojednáních, kde bývá také uvedena další literatura.

Dalším dobrým zdrojem jsou bibliografické databáze Historického ústavu AV ČR (http://biblio.hiu.cas.cz/). Tady doporučujeme také hledat pomocí rejstříku klíčových slov.

Uvádíme několik namátkou zjištěných textů:

* Měšťané, šlechta a duchovenstvo v rezidenčních městech raného novověku (16.-18. století) = Bürger, Adel und Klerus in den Residenzstädten der frühen Neuzeit (16.-18. Jahrhundert) : sborník příspěvků z konference uspořádané ve dnech 25.-27. dubna 1995 Muzeem Prostějovska v Prostějově a Rakouským ústavem pro východní a jihovýchodní Evropu, odbočka Brno. -- V Prostějově : Muzeum Prostějovska, 1997. -- 558 s. : il., plány ; 21 cm

* Josef Petráň a kol., Dějiny hmotné kultury I/1, 2, II/1, 2, Praha: SPN, Karolinum, 1985, 1995, 1997

* Vývoj řemesel a obchodu v městech pražských / Bedřich Mendl ; [K tisku připravila Eleonora Mendlová ; Soupis prací zvěčnělého sestavil Jan Klepl].
-- V Praze : Archiv pro dějiny průmyslu, obchodu a technické práce, 1947. -- 111-[II] s. ; 8°

* A history of business in medieval Europe, 1200-1550 / Edwin S. Hunt, James M. Murray. -- 1st publ.. -- Cambridge : Cambridge University Press, c1999.
-- ix, 277 s. : mapy ; 23 cm