měkkýši, radula

Text dotazu

Co je to radula a nějaké zajímavosti?

Odpověď

Dobry den,

radula je rohovita paska v ustni dutine plzu, viz. nize citace ze dvou zdroju:
Ottuv slovnik naucny: illustrovana encyklopaedie obecnych vedomosti. Praha: J. Otto, 1901 a 1904.
radula - paska jazykova v ustech nalezame u vyssich mekkysu rohovitou celist a chitinovou pasku jazykovou, slozenou z drobnych zoubku

Naucny slovnik zemedelsky. Praha: Statni zemedelske nakladatelstvi, 1981.
radula (skrabaci paska), chitinova nebo konchiolonova paska posazena pravidelnymi radami zoubku, pohybuje se na svalnatem, chrupavkou vyztuzenem valu v ustni dutine nekterych mekkysu (paplzu, prilipkovcu, plzu, kelnatek a hlavonozcu) a seskrabuje kousky potravy do jicnu.
Zajimavosti si ale musite najit sama prostudovanim knih nebo clanku z odborne literatury.