Mecserova silnice

Text dotazu

Hezký den! V horní části Královské obory u Místodržitelského letohrádku je cca. 2 m vysoký kamenný sloup s nápisem \"Mecserova silnice 1861.\". O jakou silnici se jednalo a kdo byl onen Mecser?

Odpověď

Dobrý den,

Karel Mecséry de Tsoor, svob. pán, se nar. v r. 1804 v Táboře, krajský hejtman v Hradci Králové. Hrabě Lev Thun, místodržitel v Čechách, jej v r. 1848 jmenoval guberniálním místopresidentem; po Thunově odstoupení byl prozatímním a od konce roku 1849 jmenovaným místodržitelem a to až do r. 1860, kdy byl jmenován ministrem policie. Důvodem pro vybudování (kamenité a pískem sypané) silnice bylo zřejmě to, aby císař, který velmi rád jezdil do Královské obory) mohl kočárem pohodlně projet od zámečku v oboře na Pražský hrad (dnes ulice Pod kaštany, k Písecké bráně, na Prašný most ). Dne 27. 10. 1860 (tehdy už byl Mecséry jako ministr policie ve Vídni ) byla před místodržitelským zámečkem slavnost: místopředseda gubernia hrabě Lev Thun nejprve požádal Mecséryho o souhlas, aby nová silnice byla nazvána jeho jménem. Mecséry, doprovázený svou chotí hraběnkou Johankou Pachtovou z Rájova, pochopitelně svolil. Dolejší úsek cesty byl pojmenován po jeho dceři >Johannaruhe<.