MDT

Text dotazu

Vážení, píši absolventskou práci a potřebuji třídníkem MDT vymezit její obsah. Mohli byste mi pomoci? Práce se týká záchrany dokumentů z malé vědecké knihovny poničených povodní v roce 2002, píši o zamrazení, sušení, dezinfekci, reformátování dokumentů, o rekonstrukci knihovny, likvidaci škod, revizi fondu, odpisech.

Odpověď

Dobrý den,

domníváme se, že téma Vaší práce by podle tabulek MDT mohlo být vyjádřeno pomocí znaků uvedených níže, i když slovní vyjádření číselné notace se občas tématu dotýká pouze částečně. Hledali jsme také tematicky podobné dokumenty v katalogu Knihovny knihovnické literatury (http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=KKL), ve kterém jsou záznamy opatřeny také notací MDT a dospěli jsme k podobným výsledkům:

025.7/.9 Uchovávání. Ochrana knih
025.7 Vazba, údržba, oprava knih
025.85 Péče o knihy. Ochrana knih
025.855 Zničení, rozptýlení fondů knihoven/sbírek
338.14 : 556.166 spojení dvou notací do vzájemného vztahu, první notace znamená Škody způsobené ekonomice přírodní katastrofou, válkou atd. a druhá Maximální odtok. Záplavy. Odtok při záplavách. Celá notace může být slovně vyjádřena jako "škody způsobené záplavami".
(043) Diplomové práce. Disertační práce
(043.2) Doktorské práce. Akademické práce
(043.3) Disertace
(043.5) Habilitační práce (akademická)
- notaci pro formu dokumentu vyberte podle typu práce, kterou zpracováváte

Doporučovali bychom Vám obrátit se s tímto dotazem ještě i na Knihovnu knihovnické literatury (kkl@nkp.cz).