Masarykova kolej

Text dotazu

Dobrý deň,
bývalý študent ČVUT z r. 1919-1920 básnik Ján Rob-Poničan píše vo svojich spomienkach Búrlivá mladosť (1975, s. 11): "Budova Masarykovej koleje bola na Hradčanskom namesti oproti hradu." Mala vtedy ČVUT kolej na Hradčanoch? Nemohol Poničan myslieť kláštor kapucínov na Loretánskom namestí, kde boli v r. 1919 prechodne ubytovaní slovenskí študenti? Ďakujem za odpoveď

Odpověď

Dobrý den,

básník Ján Rob-Poničan píše ve svých vzpomínkách správně, studenti měli skutečně kolej na Hradčanech. Studentská koje byla zřízena v roce 1919 v Donucovací pracovně a v kapucínském klášteře na Hradčanech. Kolej vznikla z vlastní iniciativy studentů a studentských organizací na jedné straně a z porozumění tehdejší vlády a Zemského výboru pro potřeby nemajetného studenstva ze strany druhé.

Nejprve byla získána část Donucovací pracovny pro studentskou noclehárnu, kam se nastěhovali studenti, kteří byli porůznu ubytováni před tím v Akademickém gymnáziu a semináři - provizorních a nehygienických noclehárnách. Malé prostory však nestačily a studenti chtěli a potřebovali více místa i vlastní zázemí, např. menzu. Především díky pochopení tehdejšího ministra veřejných prací Antonína Hampla byla nakonec celá budova Donucovací pracovny, až na malou část v přízemí, zabrána pro studentskou kolej.

Nakonec Ministerská rada rozhodla, aby podle zákona ze dne 11. června 1919 číslo 332 Sb. budova Donucovací pracovny a budova Kapucínského kláštera na Hradčanech byla zabrána pro studentskou kolej Svazu československého studenstva. Tím došlo ke zřízení Masarykovy koleje. ¨

Pro zajímavost - Donucovací pracovna je dnešní Trčkův palác (http://cs.wikipedia.org/wiki/Trauttmannsdorfsk%C3%BD_pal%C3%A1c), o kapucínském klášteře se můžete dočíst např. zde http://www.kralovskacesta.cz/cs/prohlidka/objekty/kapucinsky-klaster.html.

Pokud by Vás bydlení v hradčanské koleji zajímalo více, vřele Vám doporučujeme knihu Almanach hradčanských kolejáků, ze které jme čerpali informace pro Vaši odpověď. Na začátku publikace jsou popsané počátky koleje a poté již vzpomínky studentů.

VRZALÍK, Jan, ed. Almanach hradčanských kolejáků 1919-1929. Praha: [s.n.], 1929. 173 s..