Marsilius z Padovy

Text dotazu

Zajímá men vše o Marsiliovi z Padovy. Můžete mi poradit nějaké zdroje?

Odpověď

Dobrý den, o životě Marsilia z Padovy bohužel nemáme mnoho zpráv. Narodil se někdy mezi lety 1275 - 80 v měšťanské rodině. Jeho otec byl notář padovské univerzity.
Vystudoval medicínu, rovněž se zabýval právy, filozofií a teologií. Mezi lety 1312 - 1314 působil jako učitel na Sorbonně v Paříži, v roce 1313 získal funkci rektora univerzity. Znám byl jako úspěšný lékař. Mezi lety 1316 - 1318 zastával papežský úřad v Padově, který vyměnil v roce 1319 za úřad vyslance italských ghibelinů pánů del la Scala a Metea Viscontiho u dvora francouzského krále. Později se vrátil zpět na Sorbonu, kde se věnoval přírodním vědám a medicíně.
Zasadním dílem Marsilia z Padovy je "Defensonsor pacis (Obránce míru)" z roku 1324. Poté, co bylo vyzrazeno jeho autorství, musel uprchnout do Bavorska. Zde se stal hlavním poradcem Ludvíka Bavora. Jeho politické smýšlení se odrazilo v návrhu císaři, aby v Římě při korunovaci nepřijal korunu od papeže, ale od římského lidu. Stál také za volbou vzdoropapeře Mikuláše V. Zemřel v roce 1342 v Mnichově.

Blíže přibližují dilo Marsilia z Padovy knihy (zdroje zde uvedených informací):
VALEŠ, Lukáš. Dějiny politických teorií. 2., rozš. vyd. Plzeň : Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2007. ISBN 978-80-7380-031-4 (brož.). s.110-113.

KRSKOVÁ, Alexandra. Dějiny evropského politického a právního myšlení :
(kapitoly z dějin). 1. vyd. Praha : Eurolex Bohemia, 2003.ISBN 80-86432-24-6. s.194-195.

Ve sborníku "Studia comeniana et historica 29" (XV/1985) byl otištěn příspěvek Miloslava Ransdorfa: "Lid a stát v politickém myšlení Marsilia z Padovy".

Informace o době a názorech Marsilia z Padovy naleznete také v publikacích:
RAPP, Francis. Církev a náboženský život Západu na sklonku středověku. 1. vyd.Brno : Centrum pro studium demokracie a kultury, 1996.ISBN 80-85959-15-1 (brož.)

ADAMOVÁ, Karolina. Dějiny myšlení o státě. 1. vyd. Praha : ASPI, 2000. ISBN 80-86395-07-3.

Další literaturu můžete dohledat ve výše uvedených knihách a katalogu Národní knihovny (NKC): http://sigma.nkp.cz/cze/nkc .