Mark Twain - povídka 1601

Text dotazu

Dobrý den,
Mark Twain napsal povídku, která se jmenuje 1601 (přesně: named [ Date:
1601.] Conversation, as it was the Social Fireside, in the Time of the
Tudors, a cupbearer at Court who's a Diarist reports). Byla někdy někde
vydána v češtině a popř. kde?

Odpověď

Dobrý den,

prověřili jsme dostupné katalogy, databáze a také tištěné publikace z fondu Národní knihovny ČR, avšak český překlad povídky 1601 od Marka Twaina jsme nenalezli. Nemusí to ovšem s jistotou znamenat, že český překlad této povídky nebyl nikdy vydán.

Zdroje, které jsme procházeli:
* Elektronický katalog NK ČR - báze NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc)
* Česká národní bibliografie - http://sigma.nkp.cz/cze/cnb
* Souborný katalog ČR - http://sigma.nkp.cz/cze/skc
* Naskenované katalogy Katif - Generální katalog I a II
(http://katif.nkp.cz)
* INDEX TRANSLATIONUM - databáze překladů publikovaných ve více než 100 zemích od r. 1979, http://databases.unesco.org/xtrans/xtra-form.shtml
* Slovník spisovatelů Spojené státy americké. Praha: Odeon, 1979. Str. 637.
* ARBEIT, Marcel; VACCA, Eva. Bibliografie americké literatury v českých
překladech: knihy, neperiodické publikace, periodika s nejvýše dvanácti čísly ročně. samizdatové a exilové časopisy a fanziny do roku 1997. Q-Z.
Olomouc: Votobia, 2000. Str. 1600-1621. ISBN 80-7198-450-7.

Knihy o životě a díle Marka Twaina:
* THIELE, Vladimír. Mark Twain zblízka. Hronov: LORS, 1995. 198 s. ISBN 80-85246-12-0.
* Bezpečná plavba: vyprávění o životě a díle Marka Twaina. Ostrava: Knihovna města Ostravy, 1975. 32 s.

Knihy povídek Marka Twaina:
* TWAIN, Mark. Ze země dolaru: výbor z povídek a črt. Praha: Práce, 1952.
471 s.
* TWAIN, Mark. Dopisy z planety Země. Praha: Práce, 1987. 169 s.
* TWAIN, Mark. Skákavý žabák a jiné prózy. Praha : Odeon, 1979. 442 s.
* TWAIN, MArk. Tajemný cizinec: výbor z povídek. Praha: Naše vojsko, 1961.
395 s.
* TWAIN, MArk. Humoristické črty. V Praze: Nakladatelství J. Otto, 1895. 42 s.
* TWAIN, Mark. Humoresky. V Praze: Knihtiskárna F. Šimáček, 1895. 67 s.
* TWAIN, Mark. Milionová bankovka a další povídky. Praha: BB art, 1999. 137 s. ISBN 80-7257-031-5.
* TWAIN, Mark. Vybrané humoresky. V Praze: Knihtiskárna Volter a Zika, 1898.
211 s.
* TWAIN, Mark. Tom Sawyer detektivem a jiné povídky. Praha: Albatros, 1975.
316 s.

Neměli jsme možnost nahlédnout do knihy, která je dostupná pouze v Národním konzervačím fondu (běžně nepřístupný): TWAIN, Mark. Jak zahnat splín.
Příbram : Pistorius & Olšanská, 2008. 142 s. ISBN 978-80-87053-21-8.