Marie von Hohenlohe und Thurn-Taxis

Text dotazu

Dobrý den, prosím o informaci o princezně Marii von Hohenlohe und Thurn-Taxis, která se přátelila s básníkem Rilkem. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, v knize Rainer Maria Rilke v mých vzpomínkách se o autorce Marii Thurn-Taxisové píše:

"KNĚŽNA MARIE THURN-TAXISOVÁ se narodila 28.12.1855 v Benátkách, kde její otec, princ Egon Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfürst, sloužil v rakouské armádě. Po matce pocházela z italského rodu Torriani. Dětství strávila v Benátkách, v Palazzo Contarrini-Fasan, známého jako "Dům Desdemony" a na zámku Duino u Terstu, který měl později vejít do dějin literatury jako místo vzniku prvních dvou Rilkových elegií z Duina. Roku 1875 se provdala za svého vzdáleného příbuzného, knížete Alexandra von Thurn-Taxis, majitele zámku Loučeň nedaleko Nymburka, s nímž měla tři syny. Kněžna Marie byla typickou představitelkou rakouské nadnárodní aristokracie své doby; mluvila plynně německy, francouzsky a italsky, vášnivě ráda četla, psala romány a básně a byla milovnicí hudby. Vedla plný a aktivní život částečně na Duinu, částečně na Louči, zdržovala se však i ve svém vídeňském bytě a podnikala velké cesty po Německu, Francii a Itálii. Rainer Maria Rilke (1875 - 1926) se s Marií Thurn-Taxisovou poprvé setkal v prosinci roku 1909 v Paříži, těsně před vydáním svých Zápisků Malta Lauridse Brigga. Z nejprve společenského styku se postupem času vyvinulo oboustranné přátelství, v němž o dvacet let starší kněžna sehrála mateřskou roli chápavé protektorky a mecenášky. Kromě pobytu na zámku Duino v zimě 1911/12, kde Rilke načrtl první zárodky Elegií z Duina, se básník její pohostinnosti těšil i dvakrát na loučeňském zámku (v letech 1910 a 1911) a v jejím benátském bytě v Palazzo Valmarana; za první světové války byl díky její intervenci osvobozen od aktivní vojenské služby a přeložen do válečného tiskového střediska ve Vídni. Marie Thurn-Taxisová, jíž básník věnoval Elegie z Duina, vydala svoji knihu vzpomínek na Rainera Marii Rilka roku 1932 v nakladatelství Oldenbourg - Corona ( Mnichov - Berlín - Curych). Její dvousvazková korespondence s Rainerem Mariií Rilkem vyšla poprvé roku 1951 v nakladatelství Niehans & Rokitansky v Curychu."

Zdroj:
Thurn-Taxis, Marie von. Maria Rilke v mých vzpomínkách. Praha : Arbor vitae, 1997. str. 90. ISBN 80-901964-1-1