Marie Jitka Nápravníková-Pazourková

Text dotazu

Moc prosím o informaci o této postavě (Marie Jitka
Nápravníková-Pazourková) z dějin ošetřovatelství ke studijním účelům.

Odpověď

Dobrý den,

nejvíce informací o Marii Jitce Nápravníkové-Pazourkové pravděpodobně naleznete v knize Galerie historických osobností. Článek o této diplomované sestře vyšel i v časopisu Florence, podle začátku textu, který je volně přístupný na internetu, se však zdá, že článek vychází z výše zmíněné knihy. Základní životopisné údaje uvádí i autoritní databáze systému Medvik Národní lékařské knihovny:

* STAŇKOVÁ, Marta. Galerie historických osobností. V Brně : Institut pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, 2001. s. 44-46. ISBN 80-7013-329-5.

* CHVÁTALOVÁ, Helena. Ženy, které měnily zdravotnictví. [Část] 9, Marie Jitka Nápravníková-Pazourková (1897-1987). Florence : časopis moderního ošetřovatelství, 2010, roč. 6, č. 1, s. 17. ISSN 1801-464X. Část textu je volně dostupná na

http://www.florence.cz/osetrovatelstvi/recenzovane-clanky/zeny-ktere-menily-zdravotnictvi-marie-jitka-napravnikova-pazourkova#SlideFrame_1.

* http://www.medvik.cz/medvik/author_detail.do?id=10245

Nalezli jsme také několik článků, jejichž autorkou je Marie Jitka Nápravníková-Pazourková:

* NÁPRAVNÍKOVÁ, M.J. O domově sester. In Sborník II. sjezdu diplomovaných sester ošetřovatelek v ČSR. Praha : nákladem vlastním, 1932. s. 61-64.

* PAZOURKOVÁ, Jitka M. Z historie československého ošetřovatelství. In Sborník jubilejního pracovního sjezdu diplomovaných sester v ČSR. V Praze : Zemská ošetřovatelská škola, 1947. s. 58-70.

* NÁPRAVNÍKOVÁ, J. Trochu historie z našeho českého ošetřovatelství. Čs. nemocnice. 1935, 5, s. 23-25.