Mariánský sloup v Brandýse nad Orlicí

Text dotazu

Jaká informace je uvedena v knize Šorm A., Krajča
A. Mariánské sloupy Čech a Moravy, Praha 1939 o mariánském sloupu v Brandýse
nad Orlicí. Tato kniha není v knihovně HK ani SVK HK k dispozici. Nevím kde
jinde lze do ní nahlédnout.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

o mariánském sloupu v Brandýse nad Orlici je v knize A. Šorma a A. Krajči uvedena následující informace:

"Na náměstí socha P. Marie z r. 1798 postavená nákladem manželů Václ. a Joh.
Kollerových; skácena byla vichřicí r. 1811. Nový Mariánský sloup postaven
1812 od sochařů Frant. a Pavla Mělnických z Vamberka. Z nápisů jest čitelná pouze část chronogramu vpředu: ´Socha z vlastenecké dobročinnosti (vy)zdvižena a okrášlena pro úctu Božské velebnosti a Nebeské Královny, praví ctitelové oběť konající obce této.´ Dr. Z. Wirth, Soupis pam., XVI, 9."

Kniha Mariánské sloupy v Čechách a na Moravě se nachází ve fondu Národní knihovny. Pokud jste našim čtenářem, můžete si knihu objednat do studovny pomocí papírových lístků dostupných na místě nebo i přes internet prostřednictvím neskenovaných katalogů, na adrese http://katif.nkp.cz (Generální katalog I., skříň: Šao - Thz, zásuvka: Šmel - Špač, číslo
záznamu: 858).
Kromě NK by se tato kniha (dle Souborného katalogu ČR -
http://aleph.nkp.cz/cze/skc) měla nacházet i ve fondech Moravské zemské knihovny v Brně, Knihovny Moravské galerie v Brně a Studijní a vědecké knihovny v Plzni.