Mariánský příkop

Text dotazu

Kde se nachází Mariánský příkop ?

Odpověď

Dobrý den, "Mariánský příkop - Tichý oceán - Obloukovitý oceánský příkop lemující souostroví Mariány na severozápadě Tichého oceánu. Je oblastí, kde dochází k podsouvání jedné litosférické desky pod druhou. V tomto příkopu je také nejhlubší místo oceánu tzv.Challenger Deep, hluboké 11 034 m. Bylo objeveno britskou výzkumnou lodí Challenger r.1951. V lednu 1960 tam batyskaf Trieste námořnictva USA a Jacquesem Piccardem ze Švýcarska a poručíkem Donaldem Walshem z USA na palubě dosáhl hloubky 10 915 m. Echolotové měření sovětské výzkumné lodi v průběhu téhož roku hodnotu hloubkového rekordu potvrdilo"
( Všechno o Zemi : místopisný průvodce světem.1.vyd.Praha : Reader's Digest Výběr, 1998.ISBN 80-86196-01-1 (váz.).s.425) Mariánský příkop se nachází 210 mil (337,9 km) od ostrova Guam (největší a nejjižnější ostrov ze souostroví Marian, ostrov leží 2250 km jihovýchodně od japonské Okinawy.

Internetové odkazy:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mari%C3%A1nsk%C3%BD_p%C5%99%C3%ADkop

http://www.quido.cz/priroda/mariprikop.html

http://www.answers.com/Mariana+Trench?cat=travel

Zdroje:
The international geographic encyclopedia and atlas.[S.l. : s.n.], 1979 Všechno o Zemi : místopisný průvodce světem.1.vyd. Praha : Reader's Digest Výběr, 1998.ISBN 80-86196-01-1 (váz.) Velký atlas světa : názorný a informativní obraz Země."Země - kontinenty a státy" Ambros Brucker ; překlad z němčiny M. Krečmer, A. Kříž, J. Stach].1. čes. vyd.Praha : GeoCenter International, [1995]