marianská hvězda

Text dotazu

Rád bych věděl, co to je Marianská hvězda a jaký má vztah k Davidovi.

Odpověď

Dobrý den, symbol hvězdy je velmi často spojován s Pannou Marií. O symbolice hvězdy v mariánském kultu se například dočtete v knize: Slovník symbolů. Kosmos, příroda a člověk v křesťanské ikonografii. V knize se mimo jiné píše: "S hvězdou je spojována bohatá mariánská symbolika, jak o tom svědčí výklady Písně písní (6,10), četné hymny (např. nepoškozený hymnus Ave maris stella), litanie ( Panna Maria jako hvězda jitřní v loretánské litanii). Známý mariánský hymnolog Východu Rfrém Syrský volá k Matce boží ve spise De laudibus Virginis: "Hvězdo nejjasnější, z které vyšel Kristus Pán. Budiž pozdravena ty, z níž nám zasvítilo slunce spravedlnosti." Podobně oslavuje Pannu Marii - hvězdu i Bernard z Clairvaux (Super Missus):" Světlo této hvězdy spíše duši zahřívá nežli tělo, ctnosti opatruje a nepravost zahání."

Až do konce 18. století bylo Mariino jméno odvozováno z latinského stella maris, proto některé kaple zasvěcené jménu Panny Marie (nebo Panně Marii Sněžné) byly vybudovány na půdorysu hvězdy (Santiniho kaple Jména Panny Marie v Mladoticích, Dientzenhoferova kaple na Hvězdě u Broumova). Dvanáct hvězd okolo hlavy má v knize Zjevení (12,1 - 18) apokalyptická žena, ztotožňovaná ve výkladech s Pannou Marií. Svatozář s dvanácti hvězdami patří k nerozlučným atributům Panny Marie." (s. 13)

Zdroj:

ROYT, Jan. Slovník symbolů : kosmos, příroda a člověk v křesťanské ikonografii. 1.vyd. Praha : Mladá fronta, 1998. ISBN 80-204-0740-5 (váz.)

Kaple Jména Panny Marie v Mladoticích:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kaple_Jm%C3%A9na_Panny_Marie_(Mladotice)

Hvězda - Kaple Panny Marie Sněžné:

http://www.adrspach.cz/kultura-pamatky/hvezda.html

Dle internetové stránky:

http://campus.udayton.edu/mary/questions/yq/yq17.html

je mariánská hvězda buď šesticípá či osmicípá. Šesticípá hvězda připomíná Davidovu hvězdu (Štít krále Davida byl ve tvaru šesticípé hvězdy a dle legendy odrážel všechny nepřátele).