Manfred, Albert Z.

Text dotazu

Nemohu najít žádné informace (životopis, souhrn či hodnocení jeho díla) o Albertu Z. Manfredovi, případně recenzi jeho monografie Napoleon Bonaparte, vydané v Praze v roce 1983. Můžete mě poradit? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, přehled životopisných dat Alberta Z. Manfreda nabízí databáze: World Biographical Archive, nosičem samotných dat jsou mikrofiše dostupné v Referenčním centru NK ČR (viz.: http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_mikrofise.htm ).

Záznam o A.Z.Manfredovi v rejstříku World Biographical Archive :

Name: Manfred, Al'bert Zacharovič
Gender: male
Year of birth: 1906
Year of death: 1976
Occupation: Historiker
Occupation classification: Historians, Archeologists, Ethnologists, Heraldists  (503)
Archive: Russisches Biographisches Archiv & Biographisches Archiv der Sowjetunion (RBA & BASU) Fiche Location: SU 293,79-83 Short title(s) of source(s): Prominent Personalities; BSĖ 2; Rossijskaja evrejskaja ėnciklopedija

Short title: Prominent Personalities
Source Citation: Prominent Personalities in the USSR : a Biographic Directory Containing 6,015 Biographies of Prominent Personalities in the Soviet Union / edited by Edward L. Crowley, Andrew I. Lebed, Heinrich E. Schulz. - Metuchen : Scarecrow, 1968

Short title: BSĖ 2
Source Citation: Bol'šaja Sovetskaja Ėnciklopedija / Gl. red.: A. M. Prochorov. - 3-e izd. - Moskva : "Sovetskaja Ėnciklopedija", 1970-1978. - 30 t

Short title: Rossijskaja evrejskaja ėnciklopedija Source Citation: Rossijskaja evrejskaja ėnciklopedija : Biografii / gl. red.: G. G. Branover. - izd. 2-oe, ispravlennoe i dopolnennoe. - Moskva : Rossijskaja Akademija Estestvennych Nauk, 1994-1997. - 3 t

Bohužel Russisches Biographisches Archiv & Biographisches Archiv der Sowjetunion, ve kterém jsou informace o ruském historikovi uvedeny, nemáme v Národní knihovně NK ČR k dispozici.
Ovšem encyklopedie: Prominent Personalities in the USSR  a Bol'šaja Sovetskaja Ėnciklopedija jsou dostupné ve fondu Slovanské knihovny NK ČR: http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=slov_titul_cz.htm . Publikace můžete dohledat v katalogu Slovanské knihovny: http://sigma.nkp.cz/cze/slk .

Kniha Napoleon Bonaparte od A.Z.Manfreda vyšla česky poprvé v roce 1975 (slovensky 1974), poté 1985, 1990. Je možné, že recenze na knihu by mohly být dohledatelné ve výběrové článkové bibliografii, kterou v tištěné podobě naleznete v Referenčním centru NK ČR.