Malíři Sovanka a Stehlík

Text dotazu

Malíři Sovanka a Stehlík
Potřebovala bych jejich životopisy a také seznam jejich děl, jaké mají jejich obrazy hodnotu. Konkrétně se jedná o obrazy \"Březový háj\" od Sovanky a \"Černá hora\" od Stehlíka.

Odpověď

1/ Jméno malíře Sovanky se nám v dostupných zdrojích nepodařilo nalezt. Po konzultaci s Uměleckoprůmyslovým muzeem jsme došli k závěru, že se může jednat o malíře Karola Šovánku, * 7.3.1893 v Uhrovci v Trenčanské stol. Byl malířem a sochařem v Kežmarku. Syn řezbáře, žák um.prům.školy v Budapešti (prof. Ludovít Mátray), pak na akademii v Bruselu u prof. van der Stappena. V Kežmarku působil ve výšivkářské dílně jako kreslič. Člen spolku sloven. umelcov v Bratislavě, jehož výstav se účastní. Maloval krajiny, zvěř a lovecké motivy v přírodě, mimo to tvořil sochy. Na výstavě sloven. umění v Praze 1931 byl zastoupen oleji "Liška v zimě", "Psi s diviakom", aj. Mimo Slovensko a Prahu vystavoval v Brně a v Budapešti. Další informace Vám ochotně podají pracovníci Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, které je vlastníkem jedné reprodukce tohoto malíře. Bylo by možné případně porovnat podpisy umělců. UMP Vám rovněž může poskytnout přehled aukcí konaných u nás i ve světě. kontakt:
Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze
ul. 17.listopadu 2, 110 01 Praha 1
E-mail knihovna@upm.cz

2a/ Malíř Karel Stehlík,* 21.5.1912 v Milevsku, kde rovněž maloval. Soukromě se učil malbě u Oldř. Pejši v Milevsku. Účastnil se člen. výstav S.V. "Praha" v Praze, Táboře a v Milevsku, pak výstavy české knihy v Milevsku. Tamtéž měl i soubornou výstavu r. 1942. Od něho pocházejí též fresky a sgrafita v Milevsku a Táboře. Některé malby :" Rybník", "Předjaří","Město Milevsko", "Žně".

2b/ Stehlík Jindřich * 6.12.1905 v Milevsku. Malíř v Praze, žák prof. O. Nejedlého na pražské akademii v.u. Vystavoval v kulturním domě v Mor. Ostravě.

Dále uvádíme webovou adresu nejznámější aukční síně v Praze:
http://www.dorotheum.cz .