malíř Petříček

Text dotazu

Dobrý den. Chtěl bych se informovat na celé jméno malíře, popř. zda-li je více malířů s příjmením Petříček a dále na podrobnosti o tomto malíři (datum narození, místo, studia, kde působil, co maloval, výstavy, apod.) Děkuji za informace.

Odpověď

Dobry den,

nasli jsme celkem ctyri malire s prijmenim Petricek.
Adolf Petricek (nar. 5. 1. 1883 v Zlate Olesnici u Vysokeho nad Jizerou, zem. 8. 12. 1943 v Brne). Malir, grafik, ilustrator, karikaturista. Zil a pusobil v Bratislave (do r. 1931), pak v Strakonicich. Byl zakem prazske akademie u prof. Zeniska. Zabyval se hlavne figuralni malbou a podobiznami. Vystavoval v Praze, Podebradech, Jilemnici, Vamberku a j. V letech 1911-1913 redigoval obrazovou cast Svetozora v Praze. Ilustroval Humor. Listy, Svandu Dudaka, Koprivy, Vinobrani, Dobrou Kopu a j. V nastennych malbach pestoval ruzne techniky: sgrafitta, al fresco, temperu, casein. Jako grafik vyleptal do r. 1918 56 desek (Jubilejni list Jana Husa, "Koupani", 9 ex libris, "Morituri". Take pracoval do linolea, dreva a Maesrovych desek. Nektere malby: "Trh ve Zlatych Moravciach" (1928), "Rano" (1929), "Navrat" (1929), "Jesen" (1930), "Koupani" (1927), "Bar" (1929).

Adolf Petricek (nar. 23. 6. 1909 v Praze). Malir a grafik. Studoval malbu na Skole dekorativniho umeni v Praze a totez na Ukrajinske akademii vytvarneho umeni. Je autorem zejmena portretu a zatisi. Vystavoval v Praze a v Ceskych Budejovicich.

Eduard Petricek (Petritschek, zem. 1955). Po r. 1918 stredoskolsky profesor kresleni a cestiny v Usti nad Labem. Venoval se kresbe a grafice, pozdeji take krajinomalbe. (Viz Brozek, J.: Vytvarne Usti: kronika vytvarneho zivota v Usti nad Labem ve 20. stoleti 1918-1998. Usti nad Labem: Mesto Usti nad Labem, 1999)

Mgr. Tomas Petricek (nar. 8. 7. 1975 v Horovicich). Pusobi v Beroune a v Ceskych Budejovicich. Absolvent gymnazia a nastavboveho studia vychovatelství na Stredni pedagogicke skole v Beroune. V r. 1999 vystudoval vytvarnou vychovu - obcanskou vychovu na Pedagogicke fakulte Jihoceske univerzity v Ceskych Budejovicich. Venoval se keramice a modelovani, na vysoke skole se zdokonaloval v praci s hlinou i s barvami. Specializoval se na abstraktni malbu. Kratce ucitel na zakladni skole v Beroune. Od r. 2002 pracuje v Institutu zajmového vzdelavani Ministerstva skolstvi, mladeze a telovychovy v Beroune. Vystavoval v Ceskych Budejovicich, na Kladne a ve meste Neustadt an der Waldnaab v Nemecku. Pravidelny ucastnik spolecnych vystav berounskych vytvarniku. Ilustrator basnickych sbirek. Malir vedut, krajin a zatisi. (Viz umelcovy stranky: http://www.petricek.rouak.net)

Zdroje:

Toman, P.: Novy slovnik ceskoslovenskych vytvarnych umelcu Praha : Rudolf Rysavy a Tvar, 1947-1955

Slovnik ceskych a slovenskych vytvarnych umelcu Ostrava: Vytvarne centrum Chagall, 1998-

Databaze narodnich autorit NK CR
(http://sigma.nkp.cz/F/XHJ6U716BNE6XNXMXAEK6XUAU8MBDPUA8QU7CQCPSVHF363E2Y-02058?func=file&file_name=find-a&local_base=AUT)

Soubory autorit a regionalni faktografie Stredoceske vedecke knihovny Kladno
(http://ipac.svkkl.cz/aRL/main.php)