Malíř Jan Česal

Text dotazu

Dobrý den, mohli byste mi něco zjistit o malíři Janu Česalovi z Kutné Hory? děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Jan Česal se narodil 15.5.1890 v Kutné Hoře a zemřel 25.8.1961 tamtéž. Jeho otec se jmenoval František Světnička (16.9.1862 - 19.5.1940), povoláním švec; matka Aloisie Česalová (25.4.1962 - 9.8.1940), v domácnosti. Jan měl jméno po matce údajně proto, že rodiče měli svatbu až v roce 1932, proto se děti jmenovaly po matce. Jan měl 2 sourozence, Josefa a Františka.

Vyučil se lakýrníkem, dále studoval UPRUM. Po studiu narukoval do války. Byl dvakrát ženatý, s první manželkou Kristýnou se rozvedl, druhá manželka Zdeňka se podobně jako její manžel zabývala výrobou loutek a kostýmů pro ně. Se Zdeňkou měl dvě děti - Jaromíra a Zdeňku.

Jan Česal maloval dekorace a kulisy pro ochotnická divadla (např. divadlo v Červených Pečkách). Na dvoře svého vlastního domku v Kutné Hoře si postavil ateliér, maloval především zátiší, květiny a akty.

Jeho manželka Zdeňka obdržela v roce 1944 koncesi na výrobu uměleckých loutek a Jan začal vyrábět marionety vysoké 25 centimetrů. Vymodeloval je, udělal formy a odléval. Hlavy, ruce a nohy zhotovoval sám, těla si nechal řezat u truhláře. Loutky oblékala jeho manželka.

Pro zajímavost Vám uvádíme také příklady loutek, které vyráběli: král, královna, princ, princezna, pán z doby rokoka, sluha, sedlák, policajt, selka, čarodějnice, smrt, vodník, čert, myslivec apod.

V roce 1951 restauroval v kostele v Sedlci u Kutné Hory olej Petra Brandla, jeden obraz také namaloval sám.

Pokud byste potřebovala více informací, zkuste se obrátit na Městskou knihovnu v Kutné Hoře, která je také zapojena do služby Ptejte se knihovny (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/mestska-knihovna-kutna-hora).

Použité zdroje

KNÍŽÁK, Milan. Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku: od vystopovatelné minulosti do roku 1950. 1. vyd. Hradec Králové: Nucleus HK, 2005. 2 sv. ISBN 80-86225-87-9.

http://www.amaterskedivadlo[…]p?data=osobnost&id=7909