Malíř Fritz Raida

Text dotazu

Dobrý den,
zajímá mě osoba malíře Fritze Raidy , narozeného 1888 v Krnově, případně seznam jeho děl. Děkuji.

Odpověď

Vážená paní,

podle Biografického slovníku Slezska a severní Moravy, Ostrava, 1997, seš 8, s. 95-96 žila v Krnově (Jaegerndorf) na přelomu 19. a 20. století malířská rodina Raidů. - Otec Anton Raida se narodil 21. 4. 1856 v Boboluskach v Polsku, 1883 se oženil s dcerou krnovského soukeníka a zakoupil si dům v Krnově.

Anton Raida působil jako malíř pokojů a kostelů a restaurátor, ale maloval též závěsné obrazy. Měl dva syny - Julia Jana Raidu (1896-1945) a Friedricha Karla Reidu, uváděného též jako Fritz Raida, viz záznam z databáze AB Art:

Raida Friedrich Karl
* 26.11.1888 Krnov (Bruntál) (Česká republika (Czech Republic))
+ 11.3.1981 Staffelstein (Německo (Germany))
malíř
národnost: německá
pohlaví: M
poznámky: Též jako Fritz Karl Raida

Friedrich Karl Raida studoval na akademii v Drážďanech u profesora R. Sterka a na akademii ve Vídni (1909-14) u profesorů R. Jettmara a A. Delinga, kde obdržel 1912 Grundelovu cenu za portrét. Studoval též na mistrovské škole u profesora K. Pochwalského. V letech 1914-16 a 1917-1945 působil v Krnově jako portrétista, krajinář, malíř náboženských obrazů a fresek. Od roku 1945 žil v Německu. Byl členem opavského spolku Vereinigung bildender Kuenstler Schlesiens, ostravského Kunstringu, brněnského spolku Schole a olomoucké skupiny Metznerbund. Vystavoval 1921, 1923 a 1930 ve spolku Vereinigung bildender Kuenstler Schlesiens ve Slezském zemském muzeu v Opavě. V letech 1915, 1918, 1927, 1930, 1931 a 1936 vystavoval s Kunstvereinem v Brně, 1935 vystavoval na výstavě Bundesausstellung v Krnově, v roce 1937 byly jeho obrazy na výstävě Soudobé německé umění v soukromém majetku opavském ve Slezském zemském muzeu v Opavě, 1942 vystavoval na výstavě Metznerbundu v Opavě. V Německu vystavoval v roce 1987 v Ansbachu.

Soubor obrazů Friedricha Karla Raidy se nachází v muzeu v Krnově a další soubor v Slezském zemském muzeu v Opavě. Jeho nástěnné malby v kostele v Hranicích a na radnici v Krnově byly zalíčeny.

Slovník Biographisches Lexikon zur Geschichte der Böhmischen Länder, München, 2000, Bd. 3, s. 376 uvádí, že Friedrich Karl Raida žil od roku 1946 ve Staffelsteinu (též Bad Staffelstein) v Bavorsku. Tvořil portréty, krajiny a knižní ilustrace. Získal několik ocenění, např. Medaili města Vratislavi v roce 1935.

Slovník Allgemeines Lexikon der bildenden Künstler, Zwickau, 1970, s. 573 uvádí, že jeho bratr Luss (resp. Julius Jan) byl známý malíř miniatur.

Databáze Die deutsche Nationalbibliothek ho uvádí jako autora jedné publikace a spoluautora dvou publikací:

https://portal.dnb.de/opac.htm?view=redirect%3A%2Fopac.htm

Autor von

1 Publikation
1.12 Originalholzschnitte
Mosler, Raimund. - [s. l.] : [s. n.][Troppau] ( : [Heinz]), [um 1930]

Beteiligt an

2 Publikationen
1.Seele im Licht
Wittek, Bruno Hanns. - Berlin : Vera Verlagsanst., 1922
2.Das Lied vom schlesischen Landsturm anno 1915
Mohr, Franz Karl. - Jägerndorf : Selbstverl., 1915

Na internetu můžete narazit na upoutávky různých Raidových výstav v Německu (často spolu s dalšími autory), resp. na nabídku některých publikací o něm:

http://www.kis-badstaffelstein.net/fotoalbum-1_6.html
http://www.kis-badstaffelstein.net/rueckblick-2010.html
http://www.kis-badstaffelstein.net/publikationen.html
https://opacplus.bib-bvb.de/TouchPoint_touchpoint/search.do?methodToCall=quickSearch&Kateg=205&Content=BV039104874
http://d-nb.info/1019701234/about/html
http://www.amazon.de/Bildende-Kunst-Bad-Staffelstein-Band/dp/3935302010

S pozdravem

Eva Kmoníčková
informační služby
MZK Brno.