Malíř D. Bidnář

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se chtěl zeptat ohledně jednoho obrazu. Jedná se o zátiší vytvořené olejomalbou. Na obrazu je jméno D. Bidnář. Avšak toto jméno neumím nikde nalézt. Prosím o pomoc. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel ani nám se nepodařilo najít žádného malíře, který by se jmenoval D. Bidnář. Našli jsme pouze umělce se jménem Bednář, ale v těchto případech neodpovídalo osobní jméno, které nikdy nezačínalo na písmeno D. Jednalo se o Bednáře Ivana (1923-1996), Bednáře Jaroslava (1896 - ), Bednáře Karla (1912 - 1943), Bednáře Petra (1946 - ?). Malíře jsme hledali v biografických slovnících obecně i oborově zaměřených, volně na internetu a v digitální knihovně Kramerius http://kramerius.nkp.cz/ (digitální knihovna obsahuje digitalizované monografie a periodika, tedy o malíři mohl být vydaný např. článek).

Uvádíme Vám přehled použité literatury a zdrojů:

* MALÝ, Zbyšek, ed. a MALÁ, Alena, ed. Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-... Vyd. 1. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 1998- . sv. Prameny a dokumenty. ISBN 80-86171-00-0.

* TOMAN, Prokop, ed. Nový slovník československých výtvarných umělců. 3., značně rozš. vyd. V Praze: Tvar, 1947-1955. 3 sv.

* Ottův slovník naučný: illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. V Praze: J. Otto, 1888-1909. 28 sv.

* TOMEŠ, Josef a kol. Český biografický slovník XX. století. Praha: Paseka, 1999. 3 sv. ISBN 80-7185-248-1.

* Biografický lexikón Slovenska. Martin: Slovenská národná knižnica, 2002- . sv. ISBN 80-89023-15-0.

 * biografický archiv World Biographical Index Online - licencovaná online databáze dostupná pro uživatele NK ČR, viz http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju/prehled-lic-zdroju/#wbi

S dotazem Vám doporučujeme obrátit se na Knihovnu Umělecko-průmyslového muzea, která je taktéž zapojena do služby Ptejte se knihovny (viz http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/knihovna-umeleckoprumyslove-musea-v-praze/). Je také možné, že se jednalo o místního malíře a mohlo by tedy být užitečné pátrat také ve vašem okolí.