Makroekonomické statistiky - socialistické země

Text dotazu

Jaký byl vývoj hlavních makroekonomických veličin
(typu inflace, schodek státního rozpočtu, růst HDP apod.) v Maďarsku v době
kadárismu 1956-1989? Popřípadě kde se dají tyto informace získat, zda
vůbec?

Odpověď

Bohužel na jednom místě nikde soustředěné nejsou, v seznamu najdete

dostupnou literaturu, která je doplněna jednotlivými ststistickými údaji.

Literatura je rozdělena na Maďarsko a ostatní socialistické země,

domnívám se, že údaje by měly být k nalezení na webových stránkách státních

statistických úřadů jednotlivých zemí, které byly členy socialistické

soustavy.

Statistické údaje, včetně makroekonomických ukazatelů byly zveřejňovány ve statistických ročenkách jednotlivých zemí, které vycházely pod názvy např.:

Anuarul statistic al Republicii Socialiste Romania.

Rocznik statystycny PRL

Statističeskij ježegodnik

Narodnoje chozjajstvo SSSR

Statističesku godišnik na Narodna Republika B´lgaria

Statistisches Jahrbuch der DDR

Statistická ročenka ČSSR

Statistické údaje byly zveřejňovány i OSN (Economic Survey of Europe) -

vyd. 1971, 1976, 1981-1988. Objevovaly se i v časopisech Meždunarodnaja

žizň, Socialistická ekonomická integrace, Plánované hospodářství,

Hospodářské informace ze zahraničí

Literatura:

Maďarsko

Hungarian Statistical Yearbook 1990. Budapest, Hungarian central

statistical Office 1991.

Timár, Mátyás: Reflections on the economic development of Hungary

1967-1973.  Budapest, Akadémiai Kiadó 1975.

OECD Economic Surveys: Hungary. Paris, OECD 1991.

Friss, István: Reform of the economic mechanism in Hungary. Budapest,

Akadémiai Kiadó 1969.

Gadó, O.: The economic mechanism in Hungary - How it works in 1976.

Budapest, Akadémiai  1976.

Schüller, Alfred: Does Market Socialism Work? London, The centre for

reasearch into Comminist Economies 1988.

Ostatní socialistické země:

Soukup, Petr - Kasan, Jan: Tvorba cen v zemích RVHP. Praha, Horizont 1979.

Rada vzájemné hospodářské pomoci. Sborník dokumentů o vývoji a činnosti

RVHP (1971-1977). Praha, Svoboda 1978.

Belovič, Alexander: Ekonomická integrácia krajín RVHP. Bratislava, Práca

1978.

Narodnoje chozajstvo socialističeskych stran v 1973 g. Moskva, Statistika

1974.

Průcha, Václav - Urban, L.: Hospodářský vývoj evropských zemí RVHP po roce

1970. Praha, Svoboda 1989.

Světová socialistická soustava v 60. a 70. letech. Praha, Academia 1989 - 3

díly

Světová socialistická soustava v 50. letech. Praha, Academia 1982. - 3

díly.

Doufám, že je toto dostačující, další spíše teoretické práce je možné najít

v katalogu knihovny na adrese http://library.vse.cz (pro prohlížení

katalogu stačí zvolit možnost HOST).