Májovci, ruchovci, lumírovci

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, od jaké doby se užívá dělení českých autorů 2. pol. 19. stol. na májovce, ruchovce a lumírovce. Vím, proč jsou tak děleni, ale zajímalo by mě, z jaké doby toto dělení pochází. Či se tak vnímali už autoři sami?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

podle všech zdrojů, které jsme měli k dispozici, to vypadá, že se spisovatelé a jejich sympatizanti řadili do té či oné literární skupiny sami. Přímo ale není uvedeno, kdo a kdy poprvé pojmenování vyslovil.

Lumírovci - v české literatuře 70. let a počátku let 80. seskupení spisovatelů kolem časopisu Lumír

Májovci - básnická "škola májová" - umělecká skupina působící v české literatuře v druhé polovině 19. století; poprvé programově vystoupila v almanachu Máj.

Ruchovci - v české literatuře seskupení básníků vzniklé koncem 60. let 19. století a nazvané podle almanachu Ruch.

Zdroj: Slovník literárních směrů a skupin. Praha: orbis, 1976.

Ruchovci jsou příslušníci mladé č. básnické, dosud nediferencované generace šedesátých a počátku sedmdesátých let 19. století, která pěstovala vlasteneckou a politickou poezii v duchu obrozenských ideálů jungmannovské generace a která se seskupila kolem almanachu Ruch; v tomto almanachu publikovali autoři, kteří později vytvořili básnickou skupinu označovanou názvem ruchovci.

Literatura: A. Novák: Ruchovci a lumírovci v bojích proti křivdě a za právo, 1938.

A. Novák: Svatopluk Čech. Sv. 1-2,1922, 1923,

O národní literaturu Z úvah a polemik doby májovců a lumírovců, 1990.

J. Polák: Charakter ruchovského obdobi české literatury, 1962.

Sny o štěstí. Ruchovci a lumírovci (ant.), 1986.

F. Strejček: České školy básnické 19. včku, 1921.

Zdroj:

PAVELKA, Jiří, POSPÍŠIL, Ivo. Slovník epoch, směrů, skupin a manifestů. Brno: Georgetown, 1993.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:c392b600-9cc1-11e3-8b69-005056825209

Od konce 70. let se vytváří 2 významné literární skupiny:

- ruchovci - nazývají se podle almanachu Ruch z r. 1868. Představují národně orientovanou literaturu,

- lumírovci - nazývají se podle časopisu Lumír, okolo kterého se soustřeďují. Jsou představiteli kosmopolitismu - představy světoobčanství, příklon k evropské literatuře.

Ruchovci do literatury vstupují r. 1868 vydáním almanachu Ruch - spojeno s položením základního kamene Národního divadla.

Na 1. místě zdůraznění národního cítění a národní tradice. Znovu se vracejí k české minulosti - k obdobím chápaným jako slavná. Záměrem je prostřednictvím těchto událostí posílit národní cítění - ukázat slavnou minulost... Znovu se oživuje myšlenka slovanské vzájemnosti - iluze o možném společném postupu všech Slovanů.

Svatopluk Čech - nejvýznamnější představitel ruchovců. Nakonec zůstává osamocen. Ostatní členové se později od národního směřování odvracejí, nebo se věnují politice, překládání - nelze mluvit o skupině, ani je dávat jako protiklad lumírovcům.

Lumírovci dostávají název podle časopisu Lumír. Ústřední postavou skupiny je Josef Václav Sládek - na začátku své tvorby patří k ruchovcům. Nejvýznamnější představitelé skupiny - Jaroslav Vrchlický a Julius Zeyer. Lumírovci se odlišují od ruchovců hlavně tím, že se vracejí k programu májovců 50. let. Snaží se o to, aby se česká literatura vyrovnala literatuře evropské či světové. Je to dáno tím, že se cítí být kosmopolity (světoobčany).

http://literaturamol.sweb.cz/ot11.html

Další zdroj:

Jako lumírovci byla označována skupina spisovatelů sdružujících se kolem časopisu Lumír

Druhou skupinu tvořili ruchovci (tzv. škola národní). Nazývají se podle almanachu Ruch,  program měli podobný jako májovci

http://www.rozbor-dila.cz/ruchovci-a-lumirovci-literatura/

Lumír

Datum vydání ročníku: 1930-1931 Číslo ročníku: 57

*  Datum vydání výtisku: 20.11.1930 Číslo výtisku: 2

*  Číslo stránky: 90

* URI: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/32330191

Tady se vyskytuje jméno skupiny Májovci.

MÁJOVCI

V r. 1858 vyšel prvý  almanach Máj. U zrodu stáli J. Neruda a V. Hálek

Název almanachu podle sbírky К. H. Máchy nebyl zvolen náhodně. V této době, po porážce revoluce z r. 1848, šlo májovcům nejen o to, připomenout Máchu, ale právě skrze Máchu zdůraznit základní myšlenku, že nelze jenom se uzavírat do vlastenčení, ale zabývat se celkovým směřování "člověčenstva".

Zdroj:

CHALOUPKA, Otakar. Příruční slovník české literatury: od počátků do současnosti. Praha: Levné knihy, 2007.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:6866bc20-3789-11e7-97e2-005056825209

Poměrně brzo, ve srovnání např. s jihoslovanskými nebo se slovenskou literaturou, prakticky hned po polské, vzniká český realismus, k němuž už v druhé polovině 19. stol. patřily tři generace spisovatelů (májovci, lumírovci, ruchovci), různící se ne tak věkem (v širším slova smyslu to byli současníci) jako uměleckou koncepcí.

Čerpáno z:

Hodnoty a hranice.

Svět v české literatuře,

česká literatura ve světě

Sborník příspěvků z III. kongresu

světové literárněvědné bohemistiky

Praha 28. 6. – 3. 7. 2005

Svazek 1

Editorka Stanislava Fedrová

http://www.ucl.cas.cz/edicee/data/sborniky/kongres/tretiI/tretiI.pdf