Majakovskij

Text dotazu

Dobrý den,

chtěla bych vás poprosit o uvedení bibliografie k životu a tvorbě
Majakovského. Kdo všechno například napsal jeho monografie? Existuje
publikace, která se zabývá rozborem jeho díla?

Dále by mne zajímalo, jak je to s jeho jménem - je správné, že se dnes
objevují přepisy spisovatelova jména jako "Majakovský"?

Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za zpoždění v odpovědi - Váš dotaz pro nás byl časově náročnější.

Monografií o Majakovském a jeho tvorbě vyšlo hodně, zejména v Sovětském svazu. Dostupná v ČR díla můžete vyhledat v elektronickém katalogu Národní knihovny (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ) a Souborném katalogu České republiky (http://aleph.nkp.cz/cze/skc ). Stačí, když do vyhledávacího formuláře zadáte předmětové heslo "Majakovskij". Ve studovně Referenčního centra NK ČR je také dostupná již zpracovaná bibliografie: Nikolaevová, R.: Vladimír Majakovskij v české literatuře : Bibliografie. Praha: Lidové nakladatelství, 1970 (signatura: RC 929(01) MAJAKOVSKÝ). Domníváme se ovšem, že většina monografických publikací vydaných v Sovětském svazu a ostatních zemích východního bloku bude hodně zatížena dobou svého vzniku.

Z knih, které se nachází ve fondu NK ČR, Vám můžeme doporučit např. následující publikace - v češtině:

Karabčijevskij, J.: Vzkříšení Majakovského : Filologický román. Praha: Art Slovo, 2002 . (jedná se o knihu esejů o tvorbě a životě básníka)

Taufer, J.: O Vladimíru Majakovském. Praha: Svoboda, 1950;

ve slovenštině:

Choma, V.: Vladimir Vladimirovič Majakovskij. Bratislava: Slovenské pedagogické nakladatelstvo, 1973;

v angličtině:

Marshall, H.: Mayakovsky and his Poetry. London: The Pilot Press, [1940 nebo 1942?].

Jangfeldt, B.: Majakovskij and Futurism 1917-1921. Stockholm: Almqvist & Wiksell International, 1976.

Teras, V.: Vladimir Mayakovsky. Boston: Twayne Publishers, 1983.

Stapanian, J. R.: Mayakovsky´s Cubo-Futurist Vison. Houston, Texas: Rice University Press, 1986;

v ruštině:

Michajlov, A.: Žizn' Majakovskogo : ja svoje zemnoje ne dožil. Moskva : Centropoligraf, 2001.

Djadičev, V. N. (ed.): V.V. Majakovskij: pro et contra : ličnost' i tvorčestvo Vladimira Majakovskogo v ocenke sovremennikov i issledovatelej : antologija. Sankt-Peterburg : Izdatel'stvo Russkoj Christianskoj gumanitarnoj akademii, 2006;

v němčině:

Everts-Grigat, S.: V. V. Majakovskij: Pro éto : Übersetzung und Interpretation. München: Verlag Otto Wagner, 1975.

Dále pro Vás mohou být zajímavé publikace:

Mikulášek, M.: Vladimír Majakovskij. Praha: Horizont, 1982.

Jangfeldt, B. (ed.): V.V. Majakovskij i L.Ju. Brik: Perepiska 1915-1930. Stockholm : Almqvist och Wiksell, 1982.

Nikol'skaja, L. N.: Čelovek i vremja v chudožestvennoj koncepcii V. Majakovskogo. L'vov : Vyšča škola, 1983.

Rougle, C.: Three Russians Consider America : America in the Works of Maksim Gor´kij, Aleksandr Blok, and Vladimir Majakovskij. Stockholm: Almqvist & Wiksell International, 1976.

Woroszylski, W.: Zycie Majakowskiego. Warszawa: Czytelnik, 1984.

Maslov, A. V.: Petlja i pulja : issledovanije obstojatel'stv gibeli Sergeja Jesenina i Vladimira Majakovskogo. Moskva : Novaja gazeta ; Sankt-Peterburg : Inapress, 2004.

Majakovskij, V. - Kotalík, J.: Majakovskij výtvarník. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1954.

Taufer, J.: Majakovskij v Praze. Praha: Odeon, 1971.

Michajlov, A.: Mir Majakovskogo. Moskva : Sovremennik, 1990.

Jakobson, R. - Svjatopolk-Mirskij, D.: Smert' Vladimira Majakovskogo. The Hague : Mouton, 1975.

Cita, S.: České překlady veršů Vladimíra Majakovského ve dvacátých a třicátých letech. Praha: Univerzita Karlova Praha, 1988.

Sverbilova, T. G.: Komedii V. V. Majakovskogo i sovremennaja sovetskaja dramaturgija. : Naukova dumka, 1987.

Michajlov, A.: Majakovskij. Moskva : Molodaja gvardija, 1986.

Al'fonsov, V. N.: Nam slovo nužno dlja žizni : V poetičeskom mire Majakovskogo. Leningrad : Sovetskij pisatel', 1984.

Mathauser, Z.: Umění poezie : Vladimír Majakovskij a jeho doba. Praha : Československý spisovatel, 1964.

Teige, K.: Vladimír Majakovskij : (k historii ruského futurismu). Praha : Jarmila Prokopová, 1936.

Ve Slovanské knihovně

(http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Slovanska_knihovna&submenu2=83 ) dále najdete mimo jiné následující monografie:

Zankovskaja, L. V.: "Bol'šoje viditsja na rasstojan'ji..." : S. Jesenin, V.

Majakovskij i B. Pasternak. Moskva : Moskovskij pedagogičeskij gosudarstvennyj universitet, 2005.

Ulbrecht, S.: Die Dramatik des jungen Vladimir Majakovskij und des jungen Bertolt Brecht : eine kontrastive Analyse unter besonderer Berücksichtigung des Verfremdungsverfahrens und der Montagetechnik. Frankfurt am Main : Peter Lang, 1996.

Kolesnikova, L.: Drugije liki Majakovskogo. Moskva : "Vitjaz'-Bratiška", 2008.

Thun, N.: "Ich - so groß und so übeflüssig" : Wladimir Majakowski : Leben und Werk. Düsseldorf : Grupello Verlag, 2000.

Kissel, W. S.: Der Kult des toten Dichters und die russische Moderne :

Puškin - Blok - Majakovskij. Köln ; Weimar ; Wien : Böhlau Verlag, 2004.

Vinokur, G. O.: Majakovskij - novator jazyka. Moskva : KomKniga, 2006.

Shklovsky, V.: Mayakovsky and his Circle. New York : Pluto Press, 1974.

Radziševskij, V.: Meždu žizn'ju i smert'ju : chronika poslednich dnej Vladimira Majakovskogo. Moskva : Progress-Plejada, 2009.

Jangfeldt, B.: Stavka - žizn' : Vladimir Majakovskij i jego krug. Moskva : Kolibri, 2009.

Gorb, B.: Šut u trona revoljucii : vnutrennij sjužet tvorčestva i žizni poeta i aktera Serebrjanogo veka Vladimira Majakovskogo. Moskva : Izdatel'stvo ULISS-MEDIA, 2001.

Skorjatin, V.: Tajna gibeli Vladimira Majakovskogo : novaja versija tragičeskich sobytij, osnovannaja na poslednich nachodkach v sekretnych archivach. Moskva : Zvonnica-MG, 1998.

Kantor, K.: Trinadcatyj apostol. Moskva : Progress-Tradicija, 2008.

Ušakov, A. M. (ed.): Tvorčestvo V. V. Majakovskogo v načale XXI veka :

novyje zadači i puti issledovanija. Moskva : IMLI RAN, 2008.

Pečorov, G. M.: V.V. Majakovskij i XXI vek : etičeskij kodeks česti :

estetika i poetika v jego tvorčestve. Moskva : Al'fa, 2003.

Kacis, L. F.: Vladimir Majakovskij : poet v intellektual'nom kontekste epochi. Moskva : Jazyki russkoj kul'tury, 2000.

Mineralova, I. G. - Mineralov, J. I. - Jur'jeva, O. J.: Vladimir Majakovskij i jego tradicija v poezii : issledovanija. Moskva : Izdatel'stvo "Litera", 2005.

Při převodu ruských adjektivních příjmení do češtiny platí obecná zásada, že se tato jména v nominativu ponechávají v původním tvaru (tedy "Majakovskij", "Čajkovskij"). Zároveň ale v populárním užití nebo u jmen hrdinů v románu apod. jsou přípustné i počeštěné tvary - Majakovský, Čajkovský atd. (zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=4212 ).