Lykúrgovy zákony, Lykúrgos

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych se dozvědět co jsou to Lykurgovy zákony. Stačí krátké vysvětlení pro neodborníka a popřípadě odkaz na literaturu.

Odpověď

Lykúrgos žil údajně kolem r. 800 př. n. l. a dal "ústavu" a zákony starověké obci Spartě. Byl to patrně místní bůh, později uctívaný jen jako polobůh - héros. Je tedy chápán jako polomytická postava, proto se činy jemu připisované nepokládají za historicky jisté. L. prý rozdělil všechny spartské pozemky rovným dílem všem plnoprávným občanům a zavedl královskou vládu. Antická tradice mu přisuzovala většinu spartských zřízení zaměřených na posilování vojenské zdatnosti spartských bojovníků.
Prameny:
Slovník antické kultury, Praha 1974;
Encyklopedie antiky, Praha 1973
Obě knihy uvádějí podrobné soupisy literatury k antice.
Lykúrgův životopis napsal Plútarchos (žil asi v letech 50-120 n.l.), existuje český překlad jeho paralelních životopisů:

Životopisy slavných Řeků a Římanů. 1. [díl / autor:] Plutarchos ; z řec. orig. Bioi paralleloi přel. [kol.] ; uspoř., předml. Plútarchos a jeho životopisy a poznámky naps. Josef Češka. -- 1. vyd.. -- Praha : Odeon, 1967 (Mír 1). -- 834, [3] s. ; 8°. -- (Živá díla minulosti ; Sv. 49)
Obálka a vazba: Zdeněk Sklenář -- 13000 výt.
Resumé: První díl paralelních antických biografií, díla, kterým chtěl autor připomenout Římanům řecké prvenství v antické vzdělanosti (vedle slavného Řeka je postaven a s ním srovnáván slavný Říman, přičemž volba dvojic je motivována podobnými životními osudy a stejnými nebo podobnými charakterovými rysy). První díl prvého úplného českého vydání tohoto díla obsahuje tyto dvojice životopisů: Théseus a Romulus, Lykúrgos a Numa, Solón a Publicola, Themistoklésa Camillus, Aristeidés a Cato Starší, Kimón a Lucullus, Periklés a Fabius Maximus, Alkibiadés a Coriolanus, Pelopidás a Marcellus, Pyrrhos a Marius. Sertorius a Eumenés, Filopoimén a Titus Flaminius, Aemilius Paulus a Tímoleón, Ágis a Kleomenés a bratři Gracchové.