Ludwig van Beethoven

Text dotazu

Je pravda že Ludwig van Beethoven ve svých 28 letech ohluchl a přesto se nadále věnoval skládání skladeb ikdyž už nikdy žádnou ze svých skladeb neslyšel?

Odpověď

Ano, Ottův slovník naučný uvádí, že od svých třiceti let Beethoven trpěl ušní chorobou a kolem roku 1819 - tedy až v jeho 49 letech (a 8 let před svou smrtí)  - ohluchl úplně.

Použité zdroje

Ottův slovník naučný: illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. [Praha]: Paseka, 1996-2003. 28 sv. ISBN 80-7203-007-8. s.610